Na silvestrovský program nás tohto roku pozvali saleziáni zo strediska „Tri hôrky“. Na Tri hôrky sme došli okolo ôsmej večer. Program sa začal scénkami, pokračoval akčnou hrou vonku, pri ktorej sa veľa behalo a tak nám nebola zima J. Našiel sa aj čas na tancovanie pri hre „stoličkový tanec“. Pred polnocou bola ešte spoločná adorácia, ktorú sme mali na starosti my z Luníka IX. Náš salezián Marián Ondriáš mal pripravené hovorené slovo a Katka so spevákmi zase zopár piesní. Nový rok sme privítali vonku, kde sme si spoločne pripili šampanským (tí, ktorí ešte nemali 18-násť dostali detské šampanské) a obdivovali sme ohňostroje, ktoré bolo vidno na každej strane oblohy. V noci o pol jednej bola spoločná novoročná svätá omša. Po nej sme sa my z Luníka spoločne pobrali domov. Na sídlisku sme stretli zopár našich známych, no boli sme nemilo prekvapení, pretože niektorí to prehnali s alkoholom... Škoda. Snáď sa poučia a v budúcnosti sa zachovajú rozumnejšie.

Dňa 29.decemra 2009 sme sa vybrali na dlho očakávaný výlet pre mladších chlapcov. Bol  pekný slnečný deň, aj napriek mrazu, ktorý nás neodradil. Naša cesta z Luníka IX viedla ako zvyčajne na Medvediu horu. Po príchode na miesto sme nazbierali čo najsuchšie konáre a rozpŕchli sa, aby sa mohla začať naša obľúbená hra na upírov. Postupným strácaním energie a s pocitom prázdneho bruška sme rozložili oheň a každý si opiekol to, čo mal. Ako zákusok boli voňavé, sladké, opekané jabĺčka, ktoré nám všetkým chutili. Keďže čas bol k nám neúprosný, museli sme sa vrátiť. Náš návrat sprevádzal príjemný pocit nádherne využitého dňa, plného osobných i spoločných zážitkov.

Druhý deň ráno, už o 7:00 hod., sme na autobusovej zástavke očakávali odvážlivcov na výstup na vzdialenejší kopec Lajoška z radov starších chalanov. Nádherná zimná scenéria lesa a panenský sneh veštili, že tento úsek prechádzame prví. Pri pošmyknutí niekoho z nás na snehom pokrytom ľade sa objavoval na našich tvárach škodoradostný úsmevJ. Po zdolaní nástrah sme dorazili do cieľa. Na miestnej chate nás čakal vytúžený oddych pri vyhriatom kozube. Posilnili sme sa a zahrali si „BANG!“. Na spiatočnej ceste dvaja z nás zbehli čo najrýchlejšie dole, aby si prichystali snehové prekvapenie. Po náročnej guľovačke, ktorá skončila nerozhodne, sme sa vrátili späť na naše sídlisko, s nezabudnuteľnou spomienkou na tento výlet.

Počas vianočných prázdnin sme zorganizovali výlety pre chlapcov aj pre dievčatá. Mladšie dievčatá, ktoré chodia na stretko k Zuzke a sestre Helene, alebo chodia na prípravu k sestre Anne sme pozvali na výlet v utorok 28. 12. Prišlo ich 15. Spoločne sme sa prešli na Tri hôrky, kde nám domáci saleziáni ochotne poskytli herňu pre naše aktivity. Najprv sme mali spoločný ruženec, potom sme hrali zoznamovačky, dali sme si obed - kto si čo doniesol, a po krátkom oddychu sme sa na ihrisku hrali rôzne hry. Podvečer sme sa vybrali pešo na svätú omšu do mesta. Po nej už bola vonku tma, a tak sme sa prešli po krásne vyzdobenej a vysvietenej Hlavnej ulici a navštívili sme aj viacero kostolov, v ktorých sme si prezreli Betlehemy. Domov sme došli večer o šiestej, trošku uzimené ale s peknými zážitkami.

Na ďalší deň sme sa vybrali na výlet so staršími dievčatami, spolu ich bolo sedem a bola to dobrá partia. Tiež nás čakali Tri hôrky. Začali sme ružencom v kaplnke. Nasledovala zaujímavá aktivita, kde každá z nás mala anonymne napísať problém, ktorý ju trápi a spoločne sme hľadali riešenia. Po obede mala pre nás pripravený kopec zábavných hier Fany. Podvečer sme tiež šli spolu do mesta na svätú omšu. Betlehemy a vianočnú výzdobu sme si stihli prezrieť ešte pred ňou. Aj tento výlet sa vydaril a sme radi, že sme mohli dievčatá viac spoznať.

Tieto sviatky sa väčšina z nášho tímu rozhodla stráviť spoločne na Luníku. Kto však chcel, mohol byť aj so svojou rodinou. Túto možnosť využila Monika. Pri Štedrej večeri však chýbal aj Marek, ktorý bol už od 23. decembra v nemocnici. Až tam sa podarilo lekárom znížiť jeho dlhotrvajúce vysoké horúčky spôsobené infekciou z malej rany na nohe, ktorú dostal ako nechcený darček pri futbale. Po chutnej večeri sme Marekovi zavinšovali aspoň cez telefón a zaspievali mu Tichú noc. Pod stromčekom nás čakali ešte darčeky od Ježiška.

Polnočná svätá omša, na ktorú prišli aj sestry saleziánky a prišla už aj Monika, bola výnimočná tým, že Michal Lakatoš po prvý krát pristúpil k svätému prijímaniu. Deň pred tým bol na svätej spovedi. Na tohoročnej polnočnej svätej omši sa zúčastnilo viac ľudí ako minulého roku.

Ďalšia svätá omša bola 25. 12. o 10:00, na ktorej otec Peter Bešenyei pokrstil 6 detí. Šesťročnú Alexandru Guľášovú a piatich súrodencov Horváthovcov.

Vianoce sú už predo dvermi, a tak všetci, ktorí môžu pristupovať k sviatosti zmierenia a chceli sa dobre pripraviť na slávenie Vianoc, zišli sa v stredu podvečer na duchovnej obnove, ktorú viedol náš salezián Peter Bešenyei. Privítal nás v kaplnke, kde boli stoličky usporiadané do kruhu s adventným vencom uprostred. Na stolíku mal položené tri kompótové fľaše. Jedna bola plná kamienkov, v druhej bol kompót a tretia bola prázdna. Každý z prítomných mal vyjadriť, akú symboliku mu jednotlivé fľaše pripomínajú. Nasledovala krátka úvaha, v ktorej nám vysvetlil, že aj naše srdce môže byť naplnené dobrom, hriechmi alebo môže byť prázdne. Závisí to na nás, čo pustíme do svojho srdca. Každý z nás mal počas tejto obnovy možnosť napísať na papier to, čím chce odteraz napĺňať svoje srdce a vhodiť to do prázdnej fľaše. Po spytovaní svedomia a sviatosti zmierenia nasledovala sv. omša, pri ktorej sa tieto predsavzatia niesli ako obetný dar.

Aj keď nás na začiatku bolo málo, postupne prichádzali ďalší, až sa miestnosť zaplnila. Celý program dýchal atmosférou pokoja, očakávania, radosti zo zmierenia s Bohom a z Jeho blízkosti.

Na posledný vyučovací deň v roku 2009 sme si pripravili Vianočný koncert. Pekné vianočné piesne zaspievala skupina eL9 pod vedením dobrovoľníčky Katky. Ďalší pomáhali s technickým zabezpečením koncertu. Prvé vystúpenie začalo o 10:00 a bolo pre prvý stupeň. Deťom sa piesne páčili a tie, ktoré poznali, spievali spolu so spevákmi. Hneď potom nasledovalo ďalšie vystúpenie pre žiakov druhého stupňa. Veľký potlesk zožala pieseň Igen Devla.

Obe vystúpenia sme zvládli a v srdci sme mali radosť, že sme iným mohli priniesť radosť.

18. decembra uplynulo presne 150 rokov, čo don Bosco spolu s niekoľkými mladíkmi založil Kongregáciu saleziánov. Významné jubileum sme oslávili v nedeľu 20. decembra. Na slávnostnej svätej omši si naši traja saleziáni obnovili svoje rehoľné sľuby. Svojou účasťou nás potešili aj saleziánski spolupracovníci – dve rodiny s deťmi. Na záver sme spoločne zagratulovali našim trom saleziánom a odovzdali sme im vlastnoručne vyrobený darček. Nechýbalo ani agapé, na ktorom sme si rozdelili „narodeninovú“ tortu (od tety Farbárovej – Pietrovej mamky). Ďakujeme Pánovi za don Bosca, za jeho charizmu aj za našich saleziánov, ktorí nám pomáhajú prichádzať bližšie k Bohu.

Na sviatok svätého Mikuláša nás prišla navštíviť sestra Iveta, provinciálna predstavená saleziánok na Slovensku. Sestra Iveta je v týchto dňoch na vizitácii v Košiciach. Ďakujeme sestre Ivete za milú návštevu a povzbudenia pre našu prácu.

Dňa 29. decembra 2009 sme sa vybrali na dlho očakávaný výlet pre mladších chlapcov. Bol pekný slnečný deň, aj napriek mrazu, ktorý nás neodradil. Naša cesta z Luníka IX viedla ako zvyčajne na Medvediu horu. Po príchode na miesto sme nazbierali čo najsuchšie konáre a rozpŕchli sa, aby sa mohla začať naša obľúbená hra na upírov. Postupným strácaním energie a s pocitom prázdneho bruška sme rozložili oheň a každý si opiekol to, čo mal.

Vianoce??? Prvé čo mi napadne – sú to sviatky pokoja, oddychu, kedy je celá rodina spolu. Ale predovšetkým sú to sviatky narodenia Ježiša Krista. A ako slávia Vianoce Rómovia na Luníku IX? Slávia ich tak, ako ostatní ľudia na svete, aj keď máme niektoré vlasné tradície. Čo sme my robili na Vianoce? Postavili sme stromček, pripravili sme koncert pre deti ZŠ na Luníku, mali sme polnočnú omšu, na ktorej bol môj kamarát na prvom svätom prijímaní, počas vianočných prázdnin sme boli na pár takých malých výletoch s deťmi, ale aj my mladí sme si užili kopec zábavy. No každý z nás prežíva Vianoce odlišne. Niekto tieto sviatky rád nemá, pretože preňho znamenajú samý stres a výdavky. Takýto človek nemôže ani vystihnúť podstatu Vianoc a nie ich ešte sláviť. Niekto sa na tento sviatok teší, pretože sa nám narodil Spasiteľ sveta, podaruje svojim blížnym darček, hoc len malý a teší sa z každej chvíle prežitej so svojimi blížnymi. Takýto človek vie čo je podstata Vianoc a nemyslí si, že je to len o darčekoch a márne vyhodených peniazoch. Taký človek si myslí, že Vianoce sú sviatky pokoja a radosti v rodine, aby boli všetci spokojní a šťastní a aby sa mali radi. A to si želá určite každý z nás.

 

 

 

V nedeľu k nám na Luník IX zavítali mladí Rómovia od Michaloviec z osady Angimlyn. Po spoločnom zvítaní sa sme slávili sv. omšu a po nej sme vytvárali nové priateľstvá pri rôznych hrách. Potom nasledoval chutný obed pripravený našimi dievčatami. Za tento krásny deň všetkým ďakujeme.

Na Luník prišiel Mikuláš dvakrát. Najprv v sobotu zavítal medzi divadelníkov, ktorí nacvičovali vianočné divadlo a v nedeľu prišiel medzi deti po svätej omši. Spoločne sme si pozreli film o sv. Mikulášovi a po ňom nasledovali básničky... i sladké darčeky.

 

Dnešná svätá omša bola niečím výnimočná. Konala sa v našej vynovenej kaplnke v škole. O krásnu výzdobu sa postarali sestra Anna spolu so Zuzkou. Po stenách zavesili batikovanú látku a obrazy: svätého Dominika Savia, blahoslavenej Laury Vicuňovej a mamy Margity (mamy Jána Bosca). Pekne vyzdobili aj svätyňu. Teraz je kaplnka krajšia a útulnejšia. Dúfame, že táto výzdoba prispeje k lepšiemu prežívaniu svätej omše.

V týchto dňoch sa realizujú demolačné práce na Hrebendovej ulici. „Obeťou“ sa stal blok, ktorý mal dva vchody s číslami 4 a 6. Dôvodom pre tento krok bola narušená statika budovy. Obyvateľom, ktorí tam bývali legálne, ponúkli náhradné bývanie, ostatní si museli hľadať bývanie sami. Mnohých prichýlila ich vlastná širšia rodina.

Dnes sme sa s dievčatami zo stretka vybrali na cintorín. Nie všetkým dievčatám sa chcelo ísť, niektoré sa pobrali domov. Cestou sme sa stretli s chlapcami, ktorí mali rovnaký cieľ. Na cintoríne sme sa spoločne pomodlili za duše v očistci.

V jednu novembrovú sobotu sa uskutočnila zaujímavá akcia. Na podnet Reného sa zorganizovala skupinka chlapcov, ktorí s don Petrom Žatkuľákom dôkladne upratali okolie našich priestorov a urobili potrebné opravy, napríklad zhotovili prah do vstupných dverí, nakoľko popod dvere prechádzal nielen chlad, ale aj malí siví nepozvaní návštevníci.

Dnes nás navštívili učitelia z Anglicka v rámci projektu "DCSF Teachers´International Professional Development Programme". Pri svojej práci sa stretávajú s Rómami, ktorí pochádzajú zo Slovenska, niektorí priamo z Luníka IX. A preto chceli spoznať prostredie, v ktorom títo mladí vyrastajú. Don Peter Žatkuľák im prostredníctvom krátkej prezentácie predstavil našu činnosť na Luníku IX a spolu s niekoľkými mladými z mládežníckeho stretka im odpovedal na ich otázky. Sme radi, že sme sa mohli s nimi podeliť o naše skúsenosti a navzájom sa obohatiť.

Stretli sme sa v sobotu ráno. Všetci sme boli radi, že môžeme byť vonku. Každý si musel priniesť nejakí ten chlebík a klobásku. Chystali sme si uvariť guláš. Prišli sme na miesto a strhla sa šišková vojna, potom sme sa usadili a šli sme pripraviť oheň. Otec Marián Ondriáš začal variť a niektorí chlapci mu pomáhali s čistením zeleniny a krájaním klobásky. Ostatní chlapci šli na drevo. Po takmer dvoch hodinách sme boli vyhladnutí a tešili sme sa na vytúžený guláš. Odbila dvanásta hodina, pomodlili sme sa a pustili sa do jedenia. Každý si ho pochvaľoval. Po dobrom guláši sme sa ponáhľali hrať hru upír, trvalo to asi 2 hodiny. Trochu neskôr prišiel don Peter a zapojil sa do hry.

Boli sme radi, že sa vydaril deň a že nám prialo aj počasie.

spracoval René Harakaly

V sobotu večer k nám došla na výpomoc ďalšia saleziánska misijná dobrovoľníčka Anka Chromčáková, ktorá je po letnom pobyte na Sibíri v Jakutsku kvôli vízovým povinnostiam nútená tri mesiace stráviť mimo Ruska. Anka pochádza z Oravskej Polhory. Po skončení strednej školy začala pracovať. Po niekoľkých rokoch v práci sa rozhodla pre misijnú prácu na Sibíri. Anka vie hrať na gitare a preto sme radi, že prijala našu ponuku a zapojí sa do vyučovania hry na gitare.

Už v stredu v noci sme všetky tri misijné dobrovoľníčky z Luníka IX cestovali do Bratislavy, aby sme vo štvrtok ráno mohli spolu s ďalšími členmi slovenského tímu odcestovať do Turína. V Bratislave nás vyzdvihol don Peter Kuchár – nový riaditeľ Misijného oddelenia, ktorý šoféroval celú cestu do Talianska aj späť. Slovenský tím tvorili aj zamestnanci SAVIa (občianske združenie, založené s cieľom podpory rozvojových a humanitárných projektov), misijného oddelenia a dve dobrovoľníčky, ktoré odchádzajú na svoju ročnú misiu do Kene . Vo štvrtok večer sme došli do Colle don Bosco, kde sme sa ubytovali. V piatok sme si prezreli rodisko don Bosca, jeho rodný dom, navštívili sme aj dom, kde býval sv. Dominik Savio. V sobotu sme si prezreli Valdocco, kde bolo prvé oratorium, baziliku Panny Márie Pomocnice, ktorú dal postaviť don Bosco. Navštívili sme aj ďalšie kostoly v Turíne. V nedeľu sme si doobeda vypočuli príhovor hlavného predstaveného saleziánov Pascuala Cháveza, ktorý veľký dôraz pri misijnej práci kladie na evanjelizáciu. Potom nasledovala slávnostná svätá omša, pri ktorej saleziáni, saleziánky a saleziánski misijní dobrovoľníci, ktorí sa rozhodli venovať svoj čas misiám, prevzali misijné kríže. Celý pobyt v Taliansku nás povzbudil a plné novej sily sme sa vrátili domov.

Túto sobotu sa na KVP konal už piaty ročník hudobného festivalu Adonai fest. Na túto akciu nás pozval člen organizačného tímu – Pietro. Neodolali sme, a aj keď v malom počte, prišli sme na slávnostnú svätú omšu o 10:00 hod. Po nej nasledoval hudobný program doprevádzaný rôznymi tvorivými dielňami a hrami. Nás najviac zaujalo zdobenie šatiek pomocou fúkacích fixiek. O 15:00 hod. bol na programe Ruženec Božieho milosrdenstva, ktorý sme sa spoločne pomodlili a potom sme sa vybrali domov s peknými zážitkami z festivalu.

Túto nedeľu k nám zavítal don Peter Kuchár, delegát pre misie na Slovensku, ktorý má na starosti saleziánske misijné dobrovoľníctvo. Zúčastnil sa svätej omše ako hlavný celebrant. Počas kázne nám porozprával o svojej misijnej práci na Šalamúnových ostrovoch, kde pôsobil jeden rok. Rok pred tým pôsobil v Japonsku. Jeho rozprávanie bolo sprevádzané prezentáciou fotografií, a tak sme mohli vidieť ako ľudia v týchto krajinách žijú. Pre malých i veľkých to bol pekný zážitok. Ďakujem don Petrovi, že sa s nami podelil o svoje skúsenosti a povzbudil nás.

Saleziáni z košickej Kalvárie nás pozvali na odpustovú slávnosť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie a požiadali nás o vedenie krížovej cesty v sobotu večer. Pozvanie sme prijali spolu s našimi mladými a o 21:30 hod. sme začali modlitbu krížovej cesty pri prvej kalvárskej kaplnke rómskou piesňou. Samozrejme sme sa na túto chvíľu pripravovali dlhší čas. Speváci a hudobníci nacvičovali piesne, ďalší protagonisti si neúnavne precvičovali texty, ktoré mali čítať. Na každom zastavení sa striedali jednotliví svedkovia krížovej cesty, ktorých hrali naši mladí. Začínali sme pred Pilátom, na ďalších zastaveniach sa vystriedali vojak, Ježiš, žena z Jeruzalema, Ježišova matka Mária, Šimon, a Veronika. Kostýmy jednotlivých postáv, ktoré pripravila Zuzka a horiace fakle okolo nich vytvorili dobovú atmosféru. Po krížovej ceste sme sa na chvíľu zastavili v čajovni, kde prebiehal mládežnícky program.

Ďakujeme saleziánom, ktorí nás pozvali na túto modlitbu a všetkým, ktorí nám pomohli pri príprave a realizácii tejto krížovej cesty.

Predstavenie misijného tímu

Tento školský rok 2009/2010 začíname v posilnenej zostave. K saleziánom otcovi Petrovi Bešenyeimu a don Petrovi Žatkuľákovi pribudol od júla nový člen komunity salezián Marián Ondriáš, ktorý posledné tri roky pôsobil v Bardejove na Poštárke. Dve sestry saleziánky Anna Chrkavá a  Helena Šlenkerová ostávajú v dvojke, ako minulý rok. K dobrovoľníčke Katke Rečlovej pribudla Monika Bieščadová, ktorá na misiu na Luník IX nastúpila v marci a v júni zložila svoj misijný prísľub pre prácu na Luníku IX a dobrovoľníčka Zuzka Lysá, ktorá tu pomáhala už počas svojej misijnej prípravy, teda od septembra minulého roku. Svoju pastoračnú prax tu absolvujú aj dvaja bohoslovci z košického seminára: Bystrík Sabo a Marek Vajs.

Ako saleziánska rodina žijúca na Luníku IX. v Košiciach, sme si na školský rok 2009/2010 vytýčili nasledovný cieľ:

Svedectvom spoločenstva evanjelizujeme prostredie.

Predstavenie našich aktivít

Na augustovom plánovaní sme si pripravili týždenný rozvrh našich aktivít. Doobeda je to školská katechéza a poobede sa venujeme mladým a deťom buď individuálne počas krúžkov, či už je to hra na gitare, doučovanie, alebo príprava na prvé sväté prijímanie alebo sa učíme vytvárať spoločenstvo na dvoch dievčenských, dvoch chlapčenských stretkách a mládežníckom stretku. Nezabúdame ani na hudbu. Rozbiehame detský zbor a pomaly napredujeme s mládežníckym zborom. Dospelým ponúkame možnosť pravidelnej spoločnej modlitby. Veľkou hodnotou je aj streetwork, čiže stretávanie sa s našimi adresátmi v ich prostredí (futbal na sídlisku, rozhovory, návštevy v rodinách...)

Budúcnosť ukáže, či sme si zvolili vhodný model aktivít.

V strede augusta sme sa ocitli v krásnej prírode na chate Zálom, aby sme spoločnými silami naplánovali naše aktivity počas nového školského roka. Na plánovaní sa nikto neulieval, počas týchto dní sme pracovali, rozmýšľali ako ďalej. Zadefinovali sme si spoločný cieľ a urobili sme si predbežný rozvrh našich činností. Nebolo to jednoduché, keďže k dispozícií v škole už máme len jednu miestnosť a kaplnku.

Nakoniec sa nám podarilo všetko pekne naplánovať, a tak bol aj čas na spoločný výlet. Vybehli sme si na Sivec. Vo štvrtok večer sme privítali hostí: ďalších košických saleziánov, z Kalvárie a zo strediska Tri hôrky.

V piatok večer sme sa už všetci stretli na večernej svätej omši na Luníku IX plní nádejí, že s týmito deťmi a ich rodičmi sa nám podariť urobiť aspoň maličký krôčik dopredu.

Počas leta zorganizovali saleziánski spolupracovníci tábor pre stredoškolákov. Na tento tábor sme pozvali aj našich najstarších chlapcov – animátorov (Mira, Kája, Reného, Miša). Bola to pre nich odmena za pomoc pri letných táboroch. Počas šiestich dní, ktoré strávili v krásnom prostredí Červeného kláštora, zažili veľa pekného a nadviazali nové kontakty s mladými, ktorí navštevujú saleziánske strediská na Kalvárii a na Troch hôrkach.

Už tradične sa každú prvú augustovú nedeľu koná v Gaboltove rómska púť. Toho roku sme si spoločne objednali menší autobus a zúčastnili sme sa tejto púti. Keď sme tam prišli, začínala krížová cesta, potom bol ruženec a pomaly sme sa chystali na svätú omšu, ktorá začala o 16:00. Po svätej omši sme si trošku zatancovali, keďže sme nemohli odolať krásnej rómskej hudbe.

Tento deň sme sa všetci pustili do sťahovania. Keďže škola plánuje rozšíriť svoju činnosť, potrebuje väčšiu časť priestorov, v ktorých sme doteraz fungovali my. Pre ďalšiu pastoráciu nám ostáva iba kaplnka a vstupná hala. Veľká vďaka za pomoc všetkým, ktorí obetovali svoj čas a námahu a pomohli nám.

Už tradične sa každú prvú augustovú nedeľu koná rómska púť do Gaboltova. Toho roku sme si spoločne objednali menší autobus a zúčastnili sme sa spolu s rodinami a mladými z Luníka na tejto púti. Keď sme tam prišli, začínala veľmi oslovujúca krížová cesta, potom bol ruženec a pomaly sme sa chystali na svätú omšu, ktorá začala o 16:00. Po svätej omši sme neodolali krásnej rómskej hudbe z Poštárky a trochu sme si aj zatancovali. Zároveň sme stretli mnohých priateľov Rómov z rôznych častí Slovenska.

Prímestský tábor sme zorganizovali v spolupráci s mladými z KVP, ktorí nám poskytli námet, obsah aj vlastnú prítomnosť na tábore. Medzi animátormi boli aj mladí z nášho mládežníckeho stretka, ktorí spoločne týždeň vopred pracovali na úprave programovej časti tábora pre miestne podmienky a výrobu potrebných pomôcok.

Tábor trval od pondelka do piatku, dve hodiny doobeda a dve poobede. Hlavnou postavou bol princ egyptský – Mojžiš, s ktorým sme putovali do zasľúbenej zeme. Deň začínal scénkou, ktorá nás voviedla do deja. Potom boli rôzne hry, stanovištia aj tanec. Posledný deň sme sa vybrali hľadať poklad a spoločným úsilím sme ho našli. Čokoládky a keksíky potešili všetkých, ale príjemná atmosféra a nové priateľstvá boli určite vzácnejším obohatením pre všetkých účastníkov, či malých alebo veľkých.

Pre našich mladých to bola výborná skúsenosť. Jednak boli naplno zapojení do prípravy pred táborom, čoho sa zhostili veľmi zodpovedne a zároveň mali možnosť pracovať ako animátori medzi deťmi. Aj túto úlohu zvládli veľmi dobre. Pre nich to bola pekná skúsenosť vzájomnej spolupráce, ktorá ich obohatila, posilnila ich sebadôveru a povzbudila aj ďalej robiť niečo pre iných. V tíme sme to zhodnotili ako najväčší prínos tohto tábora.

Cez víkend sa dievčatá podelili so svojimi zážitkami z tábora a v pondelok ráno už chlapci z Luníka IX v Košiciach, plní očakávania dobrodružstva, nastupujú na autobus do Bardejova, k saleziánom na Poštárku. Len čo sa vybalili a naobedovali, hor sa do lesa. Našli krásnu lúku s výhľadom do široka - ďaleka, kde si zahrali ich obľúbený biges. Až hlad ich priviedol na večeru a po nej rýchlo späť k športu. Tento krát si zahrali volejbal spolu s mladými z Poštárky a nadviazali nové priateľstvá. Krásny deň ukončili spoločnou modlitbou. V takomto duchu sa niesol celý tábor, šport a zábava prestriedaná duchovnom.

V utorok to bola poldenná etapovka s rôznymi zaujímavými i záludnými stanovišťami, ktorú si pripravili starší chlapci; poriadna túra – púť do Gaboltova v stredu; kúpalisko a paint-ball vo štvrtok; výroba drevených ružencov, bužírky a hudobná dielňa naplnili piatkový program. Každý deň chlapci začínali modlitbou s bl. Zefirínom a v duchu niektorej z jeho čŕt a dobrých vlastností sa potom celý tento deň aj odvíjal. To všetko bolo umocňované aj v kázňach don Petra Bešenyeiho pri každodennej sv. omši. Ani sme sa nenazdali a už tu bol piatok; deň odchodu, no tiež deň zvítania sa na eL9 so všetkými, ktorí nás tu už netrpezlivo očakávali a tešili sa na nás.

Dievčenský tábor sme prežili v Bardejove, na Poštárke. Na Poštárke nás privítali saleziáni a domáci Rómovia. Táborom nás sprevádzala svätá Mária Goretti. Každý večer sme si pozreli časť filmu, z ktorého sme sa mohli dozvedieť o živote Márie Goretti. Na záver každého večera sme vybrali jednu vlastnosť, ktorú sme si vo filme všimli a snažili sme sa ju rozvíjať počas ďalšieho dňa. Pondelok, v prvý deň tábora, sme sa zoznamovali s prostredím, okusovali radosť z nových priateľstiev a tešili sa na týždeň, ktorý bol ešte celý pred nami. V utorok sme sa snažili o pracovitosť v tvorivých dielňach a poobede sme navštívili Bardejovské kúpele. V stredu sme sa viac sústredili na modlitbu podľa vzoru Márie Goretti. Hneď ráno sme sa vybrali na spoločný výlet s bardejovskými dievčatami. Došli sme do Brezovky a odtiaľ sme pokračovali poľnou cestou „do neznáma“. Aj keď cesta bola mokrá a miestami bolo viac blata ako sme zvyknuté, mohli sme nadviazať nové známosti a porozprávať sa. Prekvapením bol výborný obed – guláš. Vo štvrtok sme pozornosť sústredili na sviatostný život. Doobeda sme si prezreli mesto Bardejov, ktoré je zapísané v Svetovom dedičstve UNESCO a poobede bola pekná duchovná obnova a možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia. Štvrtkový večer patril zábave. Dievčatá si pripravili zábavný program a bol čas aj na spoločné hry a skúšku odvahy. V piatok sme zhodnotili celý tábor, spoločnými silami poupratovali priestory a po dobrom obede sme sa vybrali domov. Každý deň nechýbala svätá omša a dobrá atmosféra, ktorú sa nám podarilo vytvoriť.

Rada pre pastoráciu Rómov a menšín na Slovensku, pri Konferencia biskupov Slovenska, zorganizovala 22. júna 2009 stretnutie  na Luníku IX v Košiciach. Na stretnutí sa zúčastnil otec biskup Bernard Bober a ďalší členovia rady, ale aj pozvaní hostia. Hlavnou témou bola pastorácia Rómov na Slovensku s cieľom vzájomne sa povzbudiť a vymeniť si skúsenosti.

V sobotu 20. júna bola vysviacka trinástich kňazov Košickej arcidiecézy. Medzi vysvätenými bol aj Róm František Telvák, teraz už novokňaz. Jeho ďalšie pôsobenie bude v Stropkove. Ďakujeme Pánovi za dar kňazstva pre Františka a tešíme sa spolu s ním.

Na túto slávnosť sa deti pripravovali celý rok. Šestnásť detí sa po prvý krát stretlo s Ježišom vo Sviatosti oltárnej. Štyri z nich boli aj pokrstené, a tak sa opäť naša duchovná rodina rozrástla. Slávnosť sa konala v našom farskom kostole v Myslave. Ďakujeme všetkým, ktorí svedomito pripravovali deti na ich veľký deň a tiež tým, ktorí pomohli pri príprave slávnosti, či už výzdobou, hudbou, technikou, alebo inou pomocou.

Dance Way

–  dievčenská  tanečná súťaž medzi košickými saleziánskymi strediskami

– tohtoročná novinka, s ktorou prišlo stredisko Tri hôrky.

O jej realizácii sme sa dozvedeli cca dva mesiace vopred,

a tak sa pomaly začala formovať skupina dievčat,

ktoré tanečne viedla Magda Lakatošová

a pomáhala jej dobrovoľníčka Zuzka.

Boli to 3-4 hodiny týždenne tvrdej práce

na  pomaly  vznikajúcej choreografii „Hip-hop verzus Čardáš“, neustále  prispôsobovanej  tanečnej  zručnosti  našich dievčat zo stretka Srdiečok.

Takto sme sa trápili a sem-tam i radovali celý mesiac a pol pred súťažou.

Posledný týždeň, keď nám už priháralo, sa hustota nácvikov zvýšila na každý deň.

Konečne nadišiel dlho očakávaný deň DDD...Dance Way! Bola sobota ráno. Stretli sme sa v našej klubovni, kde sme pracovali na posledných úpravách – tanečné kostýmy, účesy,... a môže sa ísť. Pešo sme sa prešli do strediska Tri hôrky, kde sa už všetko varilo. Posledná skúška v telocvični, registrácia, prezenčky a šups do šatne. Takto súťažne poobliekané sme sa všetky dievčatá zúčastnili otváracej svätej omše, ktorú celebroval košický direktor saleziánov don Peter Varga. Po nej už nasledovala súťaž. Otvorila ju svojím profesionálnym tanečným vystúpením skupina Dancecoholics a nám padali sánky. Nastúpili dievčatá z iných stredísk a naše Srdiečka pomaly dostávali trému. Vystupovali ako posledné v kategórii mladších. Všetci diváci, porota i moderátori boli v očakávaní, čo nám to tieto milé malé dievčatká v ružových tepláčikoch z Luníka IX chcú predviesť v zostave pod názvom Hip-hop verzus Čardáš?! Zaznela pomalá melódia rómskeho halgátu, na pódiu je iba jedna tanečníčka, aj to kľačiaca a tvárou k podlahe - smutná cigánka. K nej pomalým tanečným krokom prichádza ďalšia cigánečka, ktorá ju pozýva do tanca. Gŕŕŕŕ-gžžž – zmení sa žáner a už nastupujú na plochu hip-hoperky. Tie to úplne roztočia na čele so Sárou, síce najmenšou, no s najvážnejším výrazom tváre; a cigánky na nich len pozerajú a divia sa, čo je to za tanec. Gŕŕŕŕ-gžžž a zaznieva čardáš. Teraz ukážu svoje tanečné umenie cigánky a  hip-hoperky sa môžu len prizerať. Opäť zmena hudobného žánru a to už sa cigánkam začína hip-hop páčiť a pomaly sa pridávajú. Ďalšia zmena - a na čardáš sa roztancujú aj hip-hoperky. Celá telocvičňa ožíva. Poslednú časť vystúpenia v rytme hip-hopu už tancujú všetky spolu a ukončia ju záverečnou zostavou. Potlesk je neutíchajúci. Nasleduje prestávka, ktorú vypĺňa spevom jeden z porotcov - semifinalista tretej Superstar - Tomáš Buranovský. Po prestávke nastupuje kategória starších dievčat a naše si konečne môžu vydýchnuť a užívať si zábavu.

Je už poobede, keď nastáva hodina pravdy – vyhodnotenie súťaže. Všetky dievčatá sú vpredu na ploche. Vyhlasuje sa od posledného miesta k prvému. Už zaznelo 4. miesto, 3. miesto a my nikde. Zaznieva aj 2. a my opäť nikde. Dievčatá neveria, že by oni mohli byť prvé. Zaznieva: „1.miesto v kategórii mladších dievčat získava stretko Srdiečka so svojou zostavou Hip-hop verzus Čardáš!!!“ Dostávajú malé darčeky a jednu veľkú tortu. Našu drinu korunuje naozaj nečakaný úspech. Navyše Sára Buncíková vyhráva titul najlepšej tanečníčky celej súťaže. Dievčatá skáču od radosti, výskajú a ja sa z radov divákov teším spolu s nimi.

-Zuzana-

 

Otec Marián používa dokonca našu výhru a teda aj drinu, ktorá sa za ňou skrýva, ako pomôcku pri kázni

Na návštevu dnes prišli aj Kyslanovci so svojimi 5 deťmi z Michaloviec.

Naša radosť by nebola úplná, keby sme sa o ňu nepodelili s ostatnými, hlavne s tými, ktorí majú na našej výhre tiež podiel. Ďakujeme saleziánom za zakúpenie tričiek, Mirovi Tirdovi za zmixovanie našej tanečnej hudby a tiež našim rodičom. A tak si tortu odnášame na Luník, aby sme sa s ňou po nedeľnej svätej omši mohli podeliť. Sú pozvaní aj rodičia, no tí prichádzajú až na poobedné oratko, kde dievčatá zopakujú svoje tanečné umenie pred tvárou sídliska.

Stretko Fusekle mamy Margityvyhrali 1. miesto v kategórii starších so zosta-vou Sedem hlavných hriechov.

Na Dance way 2010 za Luník IX tancovali:

Magda Lakatošová – ako vedúca tanečnej skupiny a dievčatá zo stretka Srdiečok: Šarlota, Viki, Simonka, Džúlia, Veronika, Aďka, Anetka, Martinka, Janka a Sára.

Na nedeľné popoludnie si mladí z Hnutia Fokoláre pripravili program ku Dňu detí. Rozdelili sme sa na viacero skupiniek, ktoré viedli chlapci a dievčatá z nášho mládežníckeho stretka, a postupne sme prechádzali rôzne stanovištia. Každé stanovište predstavovalo jednu krajinu. Po splnení všetkých úloh sme došli k záveru: všade dobre, doma najlepšie. Nie je dôležité kde žijem, ale s kým žijem :-).

Na sviatok Panny Márie Pomocnice sme sa zišli na slávení svätej omše a spoločne sme prosili Pannu Máriu o vyprosenie Božích milostí a ďakovali sme jej za pomoc a ochranu.

Od 18. do 21. mája prebiehal na GTA Sociálny projekt. Štvrtáci sa trápili na maturitách a druháci absolvovali počas štyroch dňoch prednášky z rôznych oblastí. Pozvaní sme boli aj my z Luníka IX. Program sme si pripravili v nedeľu v prírode. Za dve hodiny sme chceli predstaviť saleziánske misijné dobrovoľníctvo, Rómov, ich mentalitu, našu prácu na Luníku IX a tiež prácu v Jakutsku. Absolvovali sme sedem prednášok v rôznych skupinách. Niektorí boli aktívni, niektorí pasívne počúvali, ale veríme, že aspoň niektorých sme oslovili a spomenú si na nás v modlitbách.

Už tradične počas Veľkého pôstu organizuje SAVIO o. z. zbierku „Tehlička pre ...“. Toho roku bola zameraná na Sudán a zúčastnili sme sa jej aj my na Luníku IX. Každý mohol prispieť ľubovoľnou sumou, za ktorú obdŕžal tehličku, ktorú prilepil na plagát, na stenu  budovy, a tak sme mohli symbolicky postaviť školu v Južnom Sudáne.

Spoločnými silami sa nám podarilo vyzbierať sumu 32, 92 €...

počet bankoviek: 0 kusov

počet mincí: 2 € - 1 ks; 1 € - 4 ks; 50 Cent - 12 ks; 20 Cent - 31 ks; 10 Cent - 60 ks; 5 Cent - 64 ks; 2 Cent - 195 ks; 1 Cent - 162 ks

Na tento veľký sviatok zvlášť pre saleziánky, nás srdečne pozvali sestra Anna a sestra Hela. Slávnosť sa konala na sídlisku KVP. Nie každému sa chcelo šľapať pešo do kopca na sídlisko a preto sme prišli v menšom počte. Svätá omša bola pekná, kázeň mal otec Peter Bešenyei, ktorý vyzdvihol osobnosť Dominiky Mazzarellovej. Po svätej omši bolo agapé, každému sa ušla zmrzlina.

My sme si šli prezrieť aj ďalšie priestory a v čajovni sme neodolali dobrému čaju a hre „Človeče nehnevaj sa!“.

Na Veľkonočný pondelok sme sa spoločne po svätej omši vybrali na výlet na Medvediu horu. Každý si priniesol niečo na opekanie. Zuzka ako správna skautka založila ohník a tí najhladnejší si začali pripravovať „obed“. Po dobrom jedle sme sa rozhýbali pri hrách, niektorí si zahrali karty, iní „Indiánsku šatku“, niektorí ostali pri gitare, no všetci sme mali dobrú náladu, tešili sme sa z krásneho počasia a zo spoločenstva, ktoré sme vytvorili.

Veľkonočná nedeľa začala posviackou veľkonočných jedál. Netrpezliví obyvatelia Luníka IX čakali už od siedmej pred kaplnkou, pretože po iné roky to bolo v tom čase, no toho roku sme začínali až o ôsmej hodine. Kto chodí na „luníkovské“ sväté omše už dlhší čas, bol milo prekvapený hojnou účasťou veriacich na tomto obrade. Ani pamätníci si nepamätajú tak plnú kaplnku dospelých a aj detí.

Po posviacke jedál sme mali spoločné „veľkonočné raňajky“ a tešili sme sa na slávnostnú svätú omšu.

Svätá omša v nedeľu Paschy bola trikrát výnimočnejšia ako iné nedeľné omše. Mnohí z nás sme sa obliekli do slávnostného (srdcia sme mali pripravené už od duchovnej obnovy), pretože sme si uvedomovali, že slávime najväčší sviatok v roku. Roland a Rišo boli v bielom, pretože sa rozhodli v tento deň prijať sviatosti. Roland bol pokrstený a prijal prvé sväté prijímanie, Rišo sa zúčastnil obradu prijatia do katolíckej cirkvi a tiež prijal po prvýkrát sviatosť eucharistie. Po slávnosti nechýbalo agapé (malé pohostenie s veľkou tortou, ktorú nám upiekla Zuzka) a vítanie nových bratov v katolíckej rodine.

Obrady počas Veľkého piatku a Bielej soboty sa nekonali na Luníku IX, ale spoločne sme sa vybrali do nášho farského kostola, ktorý je v Myslave. Aj keď bolo veľa ľudí a obrady trvali dlhšie ako bežná svätá omša, neodradilo nás to plnšie prežiť tieto dni.

Na Zelený štvrtok si pripomíname ustanovenie Eucharistie a preto sme sa aj my na Luníku IX zišli, aby sme sa zúčastnili svätej omši, ktorou začína Veľkonočné trojdnie. O výzdobu kaplnky sa najviac zaslúžila Zuzka, za čo jej veľmi ďakujeme.

Veľkonočná duchovná obnova sa konala v utorok vo veľkom týždni a bola pre všetkých, ktorí mohli prijať sviatosť zmierenia a chceli sa dôstojne pripraviť na Veľkú noc. Duchovnú obnovu pre nás pripravil otec Peter Bešenyei a povzbudil nás k životu v slobode - bez hriechu.

Po krátkej prezentácií bol čas na svätú spoveď, spoločne sme sa modlili ruženec a na záver bola svätá omša.

Na Kvetnú nedeľu sme si pripravili pašie. Zatiaľ len čítané, ale na budúci rok sme odhodlaní ich zaspievať.

Po obede Rolo s Rišom prijali pozvanie „vypomôcť“ detskému domovu Dorka a ako gitarový doprovod šli na vystúpenie do Domu umenia, ktoré zorganizovala organizácia Úsmev ako dar. Pred tým sa zúčastnili na viacerých skúškach, aby sa zladili so spevákmi.

Počas piatkov veľkého pôstu sa konali o 18:30 hod. krížové cesty. Tá posledná bola výnimočná tým, že sme sa spoločne modlili túto modlitbu vonku. Po oratku sme sa stretli pred školou a vybrali sme sa na autobusovú zastávku, kde sme začali našu krížovú cestu a pomaly sme kráčali na Medvediu horu.

Každé zastavenie bolo monológom jedného zo zúčastnených aktérov krížovej cesty, napr. Piláta, vojaka, Márii.

Záver krížovej cesty bol na Medvedej hore.

Na Veľkonočný pondelok sme sa spoločne po svätej omši vybrali na výlet na Medvediu horu. Každý si priniesol niečo na opekanie. Po dobrom jedle sme sa rozhýbali pri hrách, niektorí si zahrali karty, iní indiánsku hru Šatka, niektorí ostali pri gitare, no všetci sme mali dobrú náladu. Tešili sme sa z krásneho počasia a zo spoločenstva, ktoré sme vytvorili.

V týchto dňoch navštívil Luník IX hlavný radca pre misie don Václav Klement SDB. Tu sa stretol s miestnymi saleziánmi a  so saleziánmi z Bardejova i z Maďarska. S otcom Petrom Bešenyeiom, ktorý bol práve na cestách, sa stretol na ďalší deň v Bratislave.

Vyjadrenie don Václava Klementa k jeho návšteve na Luníku IX prináša nasledujúci článok:

Hlavný radca pre misie má na zozname už aj Luník IX

(Bratislava 25. marca 2009) – Na rýchlej dvojdňovej návšteve Slovenska, konkrétne Košíc a sídliska Luník IX, bol hlavný radca pre misie don Václav Klement.

 

„Bola to bezoddychová návšteva. Lietadlom z Bratislavy do Košíc a naspäť, to bol jediný čas na oddych. Vyspal som sa na posteli Petra Bešenyeia,“ okomentoval svoj pobyt don Klement. Zámerom jeho cesty do Košíc v pondelok 23. marca bolo získať ďalšie materiály pre prípravu Saleziánskeho misijného dňa 2010 (SMD) s témou „Saleziáni dona Bosca kráčajú s Rómami“ a preveriť stav príprav na jesennú medzinárodnú saleziánsku konferenciu o vplyve saleziánskeho preventívneho systému na Rómov, ktorá sa bude konať práve v Košiciach. „Jednu noc som prespal na Luníku IX. Ten istý panelák som navštívil pred vyše dvoma rokmi, zmenilo sa to ku krajšiemu... Slúžil som tam svätú omšu a prešiel som si Luník a videl som, že ako saleziáni tam byť musíme,“ opísal svoje dojmy don Klement. Toto košické sídlisko vníma ako jednu z misijných destinácií, dokonca ju zaradil do hlavného zoznamu požiadaviek na misijný personál.

Tému Rómovia pre Saleziánsky misijný deň 2010 vybral nielen preto, že sám hlavný predstavený saleziánov a jeho rada to majú vo svojom programe na šesťročie 2008-2014, ale aj preto, že od roku 1988, odkedy sa SMD slávi, nikdy nebola téma zameraná na Európu. „A keď teraz začíname Projekt Európa, našli sme túto tému ako veľmi zaujímavú a potrebnú,“ dodal don Klement.

Sprava: Peter Žatkuľák, Václav Klement, Teodor Gavenda, Simon Manjooran

V Košiciach sa stretol so spolubratmi, ktorí pôsobia medzi Rómami na Luníku a na Poštárke v Bardejove. Prítomný bol aj direktor z maďarskej Kazincbarciky don Simon Manjooran, kde sa tiež venujú Rómom. V

pondelok pred cestou do Košíc sa v Bratislave ešte stretol s komunitou a kandidátmi na Mamateyovej, slávil s nimi eucharistiu a povečeral s nimi. V utorok večer po návrate z Košíc poctil zasa večerným slovkom mladých v oratóriu na Miletičke.

prevzaté z http://www.saleziani.sk/hlavny-radca-pre-misie-ma-na-zozname-uz-aj-lunik-ix.html

Na dnešnej svätej omši na Luníku IX bola prítomná aj provinciálka sestier saleziánok sr. Iveta Sojková FMA, ktorá je v týchto dňoch na vizitácii komunity sestier v Košiciach.

Sme vďační, že si prišla osobne pozrieť miesto pôsobenia sestry Anny a sestry Hely.

Dnes sme na stretku pre mládež privítali milých hostí. Zavítal k nám riaditeľ televízie LUX Mgr. Marek Poláček s riaditeľom belgickej organizácie Euro-Children Arnouldom Poelmanom, ktorý sa u nás zdrží niekoľko dní.

Marek nám porozprával o svojich skúsenostiach s misiami pri natáčaní dokumentárnych filmov Moja misia.

A. Poelman nám predstavil činnosť a poslanie organizácie Euro-Children. Keďže rozpráva viacerými jazykmi, niektorí z našich mladých sa s ním porozprávali v angličtine a nemčine, dokonca sa pokúsili porozumieť aj niekoľkým vetám vo flámskom jazyku, pretože niektorí z nich strávili niekoľko rokov svojho detstva v Belgicku.

Táto návšteva bola milým spestrením a obohatením našich pravidelných stretiek a priviedla nás k myšlienke pozývať zaujímavých hostí častejšie.

Organizácia Euro-Children vznikla po druhej svetovej vojne s cieľom pomôcť deťom z vojnou postihnutých krajín, hlavne tým, ktorí prišli o rodinných príslušníkov a žijú v ťažkých sociálnych podmienkach. Týmto deťom bol poskytnutý niekoľkotýždňový pobyt v belgických rodinách, čo viedlo často k vzniku dlhoročných priateľstiev a vzájomnej pomoci medzi rodinami.

V súčasnosti sa činnosť organizácie zameriava na deti zo sociálne slabších rodín.  Niekoľko rokov už fungujú takéto pobyty aj pre rómske deti z osady Poštárka pri Bardejove, kde sa A. Poelman zoznámil s otcom Petrom Bešenyeim. Keďže jedno zo stretnutí s rodičmi detí, ktoré sa pripravujú na letný pobyt, sa konalo práve v Košiciach, otec Peter Bešenyei mu poskytol ubytovanie v byte saleziánov na Luníku IX a tak sa A. Poelman bližšie zoznámil s týmto sídliskom a jeho obyvateľmi.

Pri tejto návšteve nám veľmi pomohla naša Zuzka so svojou znalosťou angličtiny, ktorá A. Poelmanovi tlmočila pri spomínanom stretnutí s rodičmi a deťmi a tiež pri bežnej komunikácii s otcom Petrom Bešenyeim a s nami ostatnými.

V piatok dopoludnia sme A. Poelmanovi ukázali priestory novostavby pastoračného centra.

Je sobota a my sme sa rozhodli venovať čas veľkému upratovaniu našich priestorov. Prišli nám na pomoc naši mladí a celé dopoludnie sme usilovne pracovali. Kto ako vládal a chcel. Nie každý mal vytrvalosť až do konca, ale poobede už okná a dvere žiarili čistotou.

Pietro, náš verný pomocník a animátor z KVP nás pozval na detský karneval, ktorý pripravili mladí z KVP v rámci prímestského tábora.

Doobeda sme si pripravili masky v našich priestoroch na Luníku IX. Deti vytvorili zaujímavé diela. Takto vyzbrojení sme sa vydali na cestu smer KVP. Zábava bola spestrená rôznymi aktivitami, kde mohol každý prejaviť svoj vlastný talent a špeciálnu zručnosť. Aj naše deti sa pridali krátkymi vstupmi, ktorými si získali nielen sympatie ostatných, ale aj povedomie o svojej vlastnej hodnote a hodnote rómskej kultúry, ktorá má čo priniesť dnešnej spoločnosti.

Dnešný deň je pre saleziánsku rodinu významným sviatkom. V Košiciach na sídlisku Terasa sa konalo slávnostné otvorenie nového saleziánskeho mládežníckeho strediska. Arcibiskup Mons. Alojz Tkáč posvätil kaplnku Panny Márie Pomocnice a priestory nového saleziánskeho strediska.

Tejto vzácnej udalosti sme sa zúčastnili aj my spolu s niekoľkými mladými z Luníka IX.

Našich mladých zaujal salezián z Indie don Simon Manjooran, ktorý pôsobí v Maďarsku. Napriek rečovej bariére si svojou národnosťou a farbou pleti hneď získal ich srdcia a poprosili ho o spoločnú fotografiu.

Po svätej omši sme mali možnosť pozrieť si priestory nového strediska.

A keďže nás pozvali aj na  slávnostný obed, s radosťou sme sa zúčastnili milého rodinného posedenia.

Dnes stavbári osadili na veži našej budúcej kaplnky kríž. Financie na tento kríž nám prispeli účastníci hudobného festivalu ADONAI FEST v Košiciach. Ďakujeme všetkým dobrodincom.

V týchto dňoch koná provinciál saleziánov svoju vizitáciu saleziánov v Košiciach. Dnes zavítal i na Luník IX. Väčšinu času venoval individuálnym rozhovorom, ale zašiel sa pozrieť aj na stavbu a do strediska, kde práve prebiehal hudobný nácvik.

Sviatok don Bosca je síce 31. 1., ale keďže v tomto roku vyšiel tento dátum na sobotu, naša oslava sa uskutočnila v nedeľu.

Sestra Anna spolu so Zuzkou vyzdobili priestory kaplnky. Pred oltárom ich šikovné ruky zhotovili nádherné dielo.

Hudobníci so spevákmi nacvičili slávnostné spevy k liturgii, hlavne pieseň k don Boscovi s Rišovou originálnou basovou predohrou. Do hudobného sprievodu nám pribudli niektoré časti na husliach v podaní doterajšieho gitaristu Rolanda, talentovaného a nádejného muzikanta.

Sviatok don Bosca je síce 31. januára, ale keďže v tomto roku vyšiel tento dátum na sobotu, naša oslava sa uskutočnila o deň neskôr - v nedeľu.

Hudobníci so spevákmi nacvičili slávnostné spevy k liturgii, hlavne pieseň k don Boscovi. Do hudobného sprievodu nám pribudli niektoré časti na husliach v podaní doterajšieho gitaristu Rolanda, talentovaného a nádejného muzikanta. Aj speváci dnes podali naozaj rekordný výkon.

Mladí z košického sídliska KVP nás pozvali na detský karneval v rámci ich prímestského tábora. Zábava bola spestrená rôznymi aktivitami, kde mohol každý prejaviť svoj vlastný talent a špeciálnu zručnosť. Aj naše deti sa pridali krátkymi vstupmi, ktorými si získali nielen sympatie ale aj povedomie o svojej vlastnej hodnote a hodnote rómskej kultúry, ktorá má čo priniesť dnešnej spoločnosti.

Na sviatok sv. Štefana saleziáni na Kalvárii už pravidelne organizujú Vianočný koncert. Tak ako minulý rok, aj toho roku nás pozvali, aby sme svojou čiastkou prispeli k dobrej atmosfére. Na koncerte sa zúčastnilo viacero hudobných telies, ako napr. detský zbor, dievčenský zbor, alebo skupina pod názvom „Mothers“ – mamičky, ktoré kedysi navštevovali dievčenský zbor a podobné. Skupina eL9 vystúpila hneď po detskom zbore a predviedli sa dvoma piesňami – Igen DevlaSom tiro Del. Publikum sme zaujali, veľký úspech mal náš malý Paťo, ktorý svojou hrou na gitare prekvapil aj skúsených gitaristov.

Aj speváci dnes vydali naozaj rekordný výkon. K spevu sa totiž pridali na niektoré piesne aj hudobníci Miro a Rišo, a vyšlo to veľmi pekne.

Poobede sme boli pozvaní ako hostia na Don Bosco Show, ktorú pripravili saleziáni a mladí z Kalvárie v priestoroch školy SOU dopravné.

Deti a mládež, ktorí nacvičovali a účinkovali v našom vianočnom vystúpení si tentoraz mohli pozrieť zaujímavý program ako diváci. Bola to milá spoločná akcia.

Ďakujeme organizátorom a účinkujúcim.

A je tu naše posledné vianočné vystúpenie tejto sezóny. Zavŕšili sme to u saleziánov na Kalvárke v priestoroch čajovne.

Tu sme mali možnosť pripraviť si kulisy a techniku deň vopred, čo nám veľmi pomohlo. Avšak nedali sme si skúšku, spoliehajúc sa na to, že sme to už predsa hrali niekoľko krát. A to sa nám vypomstilo. Spravili sme niekoľko chýb, ktoré sme vôbec nečakali. Znova sa potvrdila stará pravda, že opakovanie je matka múdrosti. Avšak diváci boli napriek tomu spokojní a dávali nám najavo svoje sympatie povzbudivým potleskom.

Tak sme s radosťou zakončili naše vianočné vystúpenia. Dá sa povedať, že nám odľahlo, nakoľko to bolo dosť vyčerpávajúce čo sa týka prípravy a organizácie podujatí, avšak stálo to za to.

Po skončení vystúpenia čakalo našich hercov milé prekvapenie. Naša dobrovoľníčka Zuzka pre nich vlastnoručne vyrobila darčeky. Chlapci dostali prívesok na kľúče upletený z bužíriek v tvare rybky a dievčatá originálne náušnice z drôtu a koráliek.

Pastoráciu Rómov v našej košickej arcidiecéze má na starosti otec biskup Bernard Bober. Preto sme sa vybrali pozdraviť ho pri príležitosti vianočných sviatkov a Nového roka.

Prijal nás v priestoroch arcibiskupského úradu. Vystúpili sme s výberom piesní a slova z nášho vianočného muzikálu. Otec biskup nás sústredene počúval a zdá sa, že bol veľmi milo prekvapený. Prišiel aj otec arcibiskup Alojz Tkáč.

Obaja nás po skončení nášho pásma odmenili malými darčekmi a chvíľku sa s nami porozprávali.

Sme radi, že sme mohli našim otcom biskupom priblížiť atmosféru Luníka IX z tej lepšej stránky.

Naše divadelné turné pokračuje aj v novom roku. Tentoraz sme sa vybrali do Bardejova do rómskej osady Poštárka. Na cestu sme si objednali autobus iba pre nás, a tak aj spoločná cesta bola zážitkom.

Bardejovská Poštárka je dlhoročné pôsobisko otca Petra Bešenyeiho, a tak nás tam prijali veľmi srdečne. Priestory, ktoré tu boli vybudované počas jeho činnosti, poslúžili teraz aj nám. Po úvodných prípravách sme vystúpili s pripraveným vianočným programom v miestnej telocvični.

V obecenstve boli nielen deti a mládež, ale aj dospelí a starší. Zdá sa, že predstavenie sa vydarilo a spokojnosť bola na oboch stranách.

Nasledovalo milé pohostenie, ktoré pre nás pripravil tím miestnych ochotných hostiteľov. Všetkým nám dobre padlo posilniť sa chutnou a výdatnou večerou.

Po  jedle sme mali možnosť zúčastniť sa prehliadky tamojších priestorov.

Počas pôsobenia otca Petra sa tu vybudovalo veľké a pekné dielo - kostol, zasvätený blahoslavenému Zefirínovi, škola a škôlka, dielne, pastoračné priestory, jedáleň s kuchyňou a telocvičňa. Vonku je k dispozícii ihrisko.

Tešíme sa, že aj na Luníku IX bude v blízkej budúcnosti dokončená stavba kaplnky a pastoračného centra s podobným zameraním.

Cesta domov bola ešte veselšia. Spestrili sme si ju rôznymi hrami, rozhovormi a spevom s doprovodom našich gitaristov.

Na Luník IX sme dorazili vo večerných hodinách síce unavení, ale plní pekných zážitkov.