25 marca 2017 bola blahoslavená Emília Fernández Ridríguez, Rómka. Prinášame jej skrátený životopis a modlitbu na jej príhovor. 

Rómka košikárka

Emília Fernández Rodríguez sa narodila 13. apríla 1914 v Tíjole, v provincii Alméria, v Španielsku. V ten istý deň ju aj pokrstili. Jej rodina žila v príbytku vytesanom do skaly tak, ako to bolo zvykom pre tamojších Rómov. Hovorila jazykom svojich rodičov - andalúzskou  rómčinou. Dostala typickú rómsku rodinnú výchovu. Odmalička sa učila pliesť prútené košíky, ktoré jej rodina predávala, aby mala na živobytie. Od pletenia mala Emília na rukách jazvy, o ktorých rozprávali aj jej spoluväzenkyne.
V roku 1938 sa Emília vydala za Róma Juan Cortés Cortés, verná starobylej rómskej tradícii.

Svedectvo o Kristovi vo väzení

V roku 1936 v Španielsku vzrastá náboženské prenasledovanie. Róm Juan nechce nastúpiť na front. Aby sa manžel vyhol vojenskej povinnosti, Emília mu naleje do očí niekoľko kvapiek modrej skalice, ktoré ho mali oslepiť na niekoľko dní. Keď vojenská stráž odhalí tento ich podvod, oboch uväzní: manžela odvelí do väzenia „Ingenio“ v Almérii a Emíliu do inej väznice „Cachias Colorás“ v tom istom meste, pretože v tom čase už bola tehotná.
Emília dorazila do väzenia večer 21. júna 1938. Bola uväznená spolu so skupinou štyridsiatich veriacich žien z Katolíckej akcie. Ich skupina postupne rástla až na počet tristo uväznených. Súd ju 8. júla 1938 odsúdil na trest odňatia slobody na šesť rokov.
Riaditeľka väznice prichádzala do práce o deviatej ráno a odchádzala domov o druhej popoludní. Jedna spoluväzenkyňa spomína: „Večer sme sa schádzali po skupinách, spolu sme spievali, tancovali, modlili sa a plakali. Koľko sĺz sme vyronili! Boli sme zvyknuté modliť sa každý večer ruženec. Emília sa ho nevedela modliť. Prosila nás, aby sme ju to naučili.“ Lola, mladé dievča, ju so zanietenou radosťou učila Otče náš, Zdravas Mária a Sláva Otcu. Lenže riaditeľka väznice sa dozvedela, že Rómka Emília sa naučila modliť sa. A tým sa pre ňu začala „kalvária“.

Matka mučeníčka

Riaditeľka väzenia sa pod vyhrážkami i sľubmi chcela dozvedieť, kto ju naučil modliť sa. Keď nezískala odpoveď, dala Emíliu zatvoriť do samotky. Zúrila studená zima; jej situácia sa zhoršovala: štyridsať dní pred pôrodom odoslala prosbu na úrad guvernéra, aby zobral do úvahy jej tehotenstvo i nalomené zdravie. Bohužiaľ, žiadna odpoveď neprichádza.
13. januára 1939 o druhej ráno Emília porodila dcérku Angelu. Matka sotva prežila, mala silné krvácanie. Ležala na matraci na podlahe, bez lekárskej pomoci. O piatej popoludní katechétka pokrstila jej dievčatko. V tú noc Emíliu s dcérkou urýchlene previezli do nemocnice. Bez akéhokoľvek vysvetlenia  ju však po štyroch dňoch opäť vrátili do väzenia.
25. januára 1939 o deviatej ráno Emília ukončila svoju „kalváriu“ - zomiera opustená v samote. Nevyzradila svoju učiteľku modlitieb Lolu, ktorá nebola Rómka. Nezaprela svoju jednoduchú, ale za to živú vieru, ktorú nadobudla vo väzení.

Modlitba

Bože, milosrdný Otče,
silou Ducha Svätého si udelil svojej vernej služobnici Emílii
milosť svedčiť o Kristovi až do svojej smrti.
Na príhovor našej nebeskej matky Márie,
ktorá Emílii pomáhala prekonať skúšku mučeníctva,
vypočuj, Pane, prosby tejto dcéry rómskeho národa
a všetkých, ktorí sa, ako ona, utiekajú pod Máriinu ochranu
modlitbou svätého ruženca.
Pomôž nám taktiež odovzdávať vieru novým generáciám.
Skrze Krista nášho Pána.
Amen.

S cirkevným schválením

S oznámením obsiahnutých milostí sa obráťte na:  Biskupská delegácia pre kauzy svätorečenia biskupstva Almeria v Španielsku.
Plaza de la Catedral 1, 04001 Almería, (España) alebo mailom: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.