Už tradične sme posledné hodiny roka prežili v stredisku spolu - mladí, saleziáni, saleziánky, dobrovoľníčky a dobrovoľníci, súčasní i minulí.

Počas adventu si niektoré deti v rámci svojich stretiek pripravovali scénky do vianočného programu, ktorý sa konal na Božie narodenie po sv. omši.

Vrámci predvianočného premýšľania, ako odmeniť naše dievčatá za ich ukážkové správanie sa na stretkách, sme sa rozhodli im pripraviť predvianočné posedenie "pri bobáľkoch", na ktoré sme sa poctivo pripravovali vo svojich skupinkách.

Prianím všetkých ľudí dobrej vôle po celom svete je, aby zažili aspoň počas Vianoc teplo domova, čím myslia predovšetkým na rodinnú atmosféru. Obyvatelia Luníka IX však pojem "teplo domova" berú doslovne. Musia zabezpečiť drevo na kúrenie, aby prežili studené zimné večery.

Vianoce sú predo dvermi! A tak v dome každej šikovnej gazdinky začínajú rozvoniavať medovníčky.

Pred dvomi dňami mi moja osemdesiatročná mama zatelefonovala a hovorila mi o správe, ktorú zachytila v televízii, o búraní bytovky na Luníku IX.

Opäť prišli ťažké stroje, doviezli drahú techniku, ktorej úlohou je rúcať. Nedokážu nič iné. To, čo ľudia mesiace stavali, roky obývali, padlo v priebehu troch dní.

Mikuláš má rád všetky deti, a preto sa chcel stretnúť aj s inými chlapcami a dievčatami, ktoré bývajú na Luníku.

Už Ti volal Mikuláš, že príde? Nie?

Vidím, že ste pripojení, tak vám idem porozprávať, ako bolo na jesennej duchovnej obnove pre mladých.

Tak ako ostatné, i posledný štvrtok v tomto liturgickom roku patril dievčenským stretkám.

Mladí ľudia plní radosti, ktorých spája vízia byť generáciou "KIOBK" (ktorej ide o Božie kráľovstvo), to je projekt GODZONE.

Nové ročné obdobie prinieslo nielen zmenu počasia, ale aj čosi príjemnejšie – prázdniny, a tak posledný októbrový deň využili stretká na výlety alebo výnimočné stretnutia.

Posledný októbrový víkend sme sa s deťmi a mladými z nášho strediska na Luníku zúčastnili XI. Medzinárodného festivalu duchovnej hudby v Českej republike (Stěbořice).

Zelená je tráva, futbal to je hra!

Poznáte tú pieseň, drahí čitatelia a priaznivci športu? Ale pokosiť takú 2,5 metrovú burinu s bodliakmi, to vám je iná pesnička. A aj poriadna zábava. Ešteže to Peťo nafotil a možno aj natočil.

Z Luníka IX je to do hlavného mesta Južného Sudánu (Juba) presne 8.599 km. A to najkratšou možnou cestou, lebo dá sa, more, aj dlhšou.

S príchodom žltnúceho lístia a ranného prebúdzania sa do hmly  sa chlapci z troch stretiek odhodlali ozdobiť jesennú oblohu pestrofarebnými kosodĺžnikovými tvarmi – šarkanmi.
Výroba šarkanov má na chlapčenských stretkách už päťročnú tradíciu a veru bolo vidieť rozdiely medzi tými, ktorí to robili po prvýkrát a tými skúsenejšími.

Mesto Košice každoročne v prvú októbrovú nedeľu víta bežcov z celého sveta na Medzinárodnom maratóne mieru. Práve táto akcia inšpirovala saleziánov pôsobiacich na Luníku IX, aby pred tromi rokmi prvýkrát zorganizovali Luníkovský maratón. Postupne sa z neho stala tradícia.

Európske hlavné mesto života. Aj takýto prívlastok si vyslúžili Košice po 1. národnom pochode za život, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 22.9.2013. Hlavné námestie okolo Dómu sv. Alžbety sa naplnilo desaťtisíckami nadšencov s transparentmi, ktorí chceli podporiť myšlienku úcty k životu.

Štvrtok je na Luníku IX. rezervovaný pre dievčenské stretká. Prvé v tomto školskom roku sa nieslo v znamení spoločnej stanoviskovej hry, ktorá bola pre dievčatá možnosťou vyskúšať si svoje zručnosti. Žena je predsa jedinečným Božím stvorením, spájajúcim v sebe jemnosť umelkyne, ale i silu domácej žienky.

Ciki-caki-ciki-cak, zažili sme prímesťák!

V nedeľu 8.9.2013 po svätej omši, saleziánsky dvor na Luníku IX ožil hrou, veselým krikom i smiechom detí. Dôvod bol jasný: s plným nasadením odštartovať nový školský rok a predstaviť deťom i rodičom pravidelné aktivity (v prvom rade možnosti duchovného rastu - prípravy na sviatosti, sv. omše, adorácie, ale i detský a mládežnícky zbor, školu hudby, výtvarný krúžok, doučovanie, chlapčenské i dievčenské stretká), ale i pripravované novinky (kurz angličtiny pre dospelých). Odštartoval "Prímesťák Comeback - Návrat Prímesťáku".

 Ako už býva zvykom, prelom prázdnin a nového školského roka je spojený aj s výmenou misijných dobrovoľníkov. A tak po niekoľkodňovom plánovaní a zlaďovaní aktivít na saleziánskej chate Borda prišiel piatok 30.8.2013 - veľký deň pre nových, ale i služobne starších dobrovoľníkov.

Tento rok sa v Gaboltove uskutočnil už 21. ročník Rómskej púte, na ktorej nechýbali ani Rómovia z Luníka IX v Košiciach. So saleziánmi spoločne vycestovali autobusom, aby sa opäť zúčastnili tejto tradičnej akcie.

V pondelok doobeda sme so siedmimi mladými z Luníka IX vyrazili na mládežnícky výlet. Tento rok bolo našou výletnou destináciou Slovensko.

Po roku zavítal medzi nás opäť don Mário Riboldi so svojim misijným tímom, ktorý sa venuje pastorácii Rómov v Taliansku.

Dvadsať chlapcov z Luníka IX, deviati animátori a dve kuchárky – to bola zostava, ktorá premenila chatu na Borde v Slanských vrchoch na stroj času, ktorý ich vrátil do obdobia prvých štyroch storočí. Storočí výbojných vojen Rimanov, viac či menej šialených cisárov a „poslušných“ otrokov.

Nedeľa 21.7. 2013 sa stala významnou a nezabudnuteľnou pre Jajku Guľašovú, ktorá v tento deň po niekoľkomesačnej príprave prvýkrát prijala do svojho srdca Pána Ježiša. Veľmi sa tešila na tento deň, a preto sa snažila čo najlepšie pripraviť i konaním dobrých skutkov. Tie si potom mohla pripomenúť počas svätej omše pohľadom na strom, ako povedal o. Peter, na strom života, ktorý rodí dobré ovocie.

...v tomto duchu sa niesol tohtoročný festival rómskej gospelovej hudby, na ktorom sme nechýbali ani my. Keďže starší hudobníci sa nám rozpŕchli za brigádami, dali sme možnosť vyskúšať si svoje kvality na pódiu našim mladším a začínajúcim hudobným „hviezdam“. Do zákutí Čičavy sme sa dostali aj vďaka p. vikárovi Zoltánovi Pastorovi a ich 9-miestnemu autu.

Tak znel slogan na prihláške na dievčenský tábor 2013. A veruže dobrodružstva sme spolu zažili naozaj veľa!

Štrnásť dievčat v sprievode animátoriek odchádzalo na chatu Borda v stredu ráno, aby mohli prežiť štyri dni plné zábavy, hier, tanca a najrôznejších prekvapení. Niektoré ani spať nemohli, tak sa tešili, ďalšie boli veľmi zvedavé, ako to na tej našej Borde vyzerá, lebo tam ešte nikdy neboli...

Od 1. do 5. júla 2013 prebiehal v našom saleziánskom stredisku letný prímestský tábor. Prinášame video, fotky a správy z každého dňa.

A je tu záver školského roka. V nedeľu poobede sme teda zavŕšili sobotňajšie individuálne hodiny školy hudby koncertom žiakov a výtvarný krúžok výstavou prác dievčat.

Príchod leta je nerozlučne spojený s futbalom. Výber chlapcov z dvoch našich stretiek odohral miniturnaj proti chlapcom z Kalvárie.

10. júna 2013 dovŕšil otec Peter Bešenyei, direktor komunity na Luníku IX, okrúhlych päťdesiat rokov života. Túto veľkú udalosť sme oslávili na niekoľko etáp.

Už dávnejšie som chlapcom oznámil, že v utorok po slávnosti Panny Márie Pomocnice urobíme turnaj vo florbale. Očakávaný dátum sa približoval, a ja som sledoval, ako to chlapci zodpovedne prežívajú. Niektorí už hodinu pred začiatkom turnaja pobehovali pred strediskom, že už idú hrať. V čase, kedy obyčajne začínajú stretká, sa nahrnulo takmer dvadsať chlapcov.

V nedeľu ráno pršalo, a tak Summer Day u saleziánov na Troch hôrkach bol v ohrození. Modlili sme sa a dúfali, že nebude pršať celý deň, lebo aj my sme sa chystali opäť zavítať na túto každoročnú akciu, tentoraz s naším detským zborom v sprievode mladých hudobníkov. Poobede na Luníku už začalo vykukovať slnko, nuž sme sa mohli začať tešiť.

"Prešiel som, ako misijný dobrovoľník, viacero krajín - dvakrát Sibír, Haiti, až som musel prísť na Luník IX, aby som spoznal svoju budúcu manželku Zdenku," skonštatoval po svadobnom obrade Štefan Račák, ktorý 25. mája 2013 v kostole Narodenia Panny Márie v Novoti vyslovil spolu so Zdenkou Černegovou, tiež misijnou dobrovoľníčkou, svoje životné "ÁNO".

Slávnosť Zoslania Ducha Svätého patrí medzi najväčšie cirkevné sviatky, a tak nám záležalo, aby sme ho prežili čo najplnšie. Chystali sme sa naň deviatnikom a v predvečer sviatku sme sa zišli v našom kostole na spoločnej adorácii a modlitbe Vešpier.

Dievčatá na výtvarnom krúžku sa rozhodli splniť si sen o krajšom bývaní na Luníku. Ako to urobili? Zobrali škatuľky, farbičky, nožnice, lepidlo, kamienky a iné pomôcky a spoločne sa pustili do tvorby mini-sídliska. Najskôr si spísali zoznam, čo by na novom Luníku IX nemalo chýbať. Podľa neho postupne vytvárali bytovky, obchody, školu, plaváreň, cukráreň, nemocnicu...

Máj - mesiac, počas ktorého si zvlášť uctievame našu nebeskú Matku Máriu, je zároveň mesiacom, v ktorom jedna nedeľa patrí aj našim pozemským mamám. Ani my sme nezabudli...
Po svätej omši sme sa zišli v átriu nášho saleziánskeho strediska, kde sme si vypočuli krátku báseň v podaní Viktora Daniho, ktorý tak myslel na svoju mamu, ktorú má už v nebi. Ďalšiu vďaku predniesla svojou básňou Jessica Rybárová a napokon poďakovanie spojené so spomienkami prečítal Tomáš Horváth.

V dňoch 10.-11.mája sme sa zúčastnili duchovnej obnovy na Borde. Bolo nás trinásť: 10 mladých, otec Jozef, sestra Anna a dobrovoľníčka Maťa. Večer sme mali super hry, na ktorých sme sa nasmiali naozaj do sýtosti. Stíšila nás už len večerná modlitba a slovko na dobrú noc.

Tak ako každý rok, aj teraz sme chceli pripraviť chatu na Borde a jej okolie na letné akcie. Voľný deň 8. máj a k tomu krásne počasie nám dali k tomu vhodnú príležitosť. Bolo nás 22, ktorí sme sa už večer predtým zišli na chate. Večera, spoločná modlitba a zábava utužili naše vzťahy. Chlapci išli spať von a na druhý deň si nevedeli vynachváliť, ako im bolo fajne.

Hoci sviatok Dominika Sávia pripadol až na pondelok, patrilo sa, aby sme ho oslávili. Príklad jeho svätosti spomínal otec Jozef vo sv. omši a poobedňajšie nedeľné oratko bolo tiež výnimočné. Namiesto klasických hier boli pre deti a mladých pripravené viaceré úlohy v štýle olympijských hier.

Od 30.4 do 1.5 se konalo soustředění dětského pěveckého sboru Luníku IX. Výlet začal již v úterý večer, kdy jsme se auty vydali na salesiánskou chatu Borda. Po večeru plném her, jsme se rozhodli, že naplníme své prázdné žaludky, a za zpěvu romských písní jsme se všichni  najedli do syta. Ale večer ještě ani zdaleka nebyl u konce.

Slnečné počasie, ktoré v poslednom čase skrášľuje naše dni, prinútilo dievčenské stretko Princezničiek vyjsť zo strediska a vybrať sa niekam mimo Luníka IX. Cieľovou stanicou sa nám stali ,,hompálky” na sídlisku KVP, kam sme sa dostali “pešibusom”. Aj keď dievčatá po chvíli chôdze nevládali, predsa v nich zvíťazila túžba  vyjašiť sa.

Deti pobehovali pred bránou už od rána a nevedeli sa dočkať, kedy do kostola Zmŕtvychvstalého Krista v srdci Luníka IX zavíta don Bosco. Nekonečné čakanie, kým sa otvoria dvere dodávky, ktoré skrývali za sebou vzácny poklad, nahradilo dojatie, ktoré bolo možné odčítať z tvárí detí, keď sa pred kostolom spustila z auta urna s relikviami dona Bosca.

Pôvodne sme chceli ísť von, ale v lese bolo príliš mokro, a tak sme poklad ukryli v stredisku. Aby to nebolo také jednoduché, zamknutý bol na tri zámky. Kto otvorí prvý zámok? Poradie určil kalčetový turnaj: víťazná skupina si mohla vyberať ako prvá. Vyhrali Brčkovci, druhí boli Kajovci a tretí boli Mišovci. Toto bol však iba koniec zábavy.

O svoje dojmy zo slávenia liturgie počas veľkonočných sviatkov sa podelila naša dobrovoľníčka Lenka Košová. Veľkonočné sviatky som sa rozhodla stráviť na Luníku IX. Dôvodov bolo hneď niekoľko. V prvom rade preto, lebo som tieto najväčšie kresťanské sviatky v roku ešte nikdy neprežila ako člen kresťanského spoločenstva, nikdy som nebola počas Veľkého týždňa v kostole.

Marcom, mesiacom kníh, odštartovala iniciatíva zameraná na zveľadenie našej knižnice.
Saleziáni don Bosca v spolupráci s Knižnicou pre mládež mesta Košice (KMMK) a darcovským portálom ĽudiaĽuďom.sk zorganizovali spoločný projekt s názvom Knihy pre deti na Luníku IX, ktorý chce napomôcť zlepšeniu gramotnosti a znalosti slovenčiny našich mladých čitateľov.

Knižnica, ktorá funguje v našom saleziánskom stredisku od decembra 2012, si postupne získava mladých nadšencov kníh. Aby deti neostali len pri požičiavaní a vracaní kníh, zorganizovali sme v spolupráci s pracovníčkami z Knižnice pre mládež mesta Košice prvé zo série zážitkových čítaní.

Najväčšie sviatky sa blížia, tak sme si na sobotu, 16. marca, naplánovali tradičnú brigádu pred Veľkou nocou. Bolo chladno, ale počasie nás neodradilo. Zišlo sa nás veľa, a tak sme sa pustili nielen do generálneho upratovania kostola, ale aj strediska. Chlapci zasa odpratávali sneh z dvora.

Krížovú cestu na tretiu pôstnu nedeľu si pripravil náš luníkovský detský zbor pod vedením dobrovoľníčky Katky Rečlovej, Nikoly Harakalyovej a p. Hudiovej. Deti boli oblečené v dobových šatách. ,,Vycepovaná“ vážnosť v ich postojoch a mimike, čítané slovo v podaní Ondreja Gažiho a Jessicy Rybárovej, svietiace slnko, a napokon samotný dav ľudí dodali krížovej ceste atmosféru pokoja a túžby kráčať s Kristom.

Naše stredisko žije v očakávaní príchodu urny don Bosca. Odráža sa to vo všetkých našich pravidelných činnostiach, ale pripravili sme aj niektoré „špecialitky“. Túto nedeľu sme na sv. omšu pozvali hostí zo saleziánskeho strediska na Troch hôrkach: direktora Paľa Boku, ako aj chlapčensko-mužský spevácky zbor pod vedením saleziána Paľa Kaľatu. Už pred deviatou ráno začali v našom dvore pribúdať autá, ale boli aj takí, ktorí nebojácne doputovali pešo.

Cez jarné prázdniny sme sa rozhodli vyraziť s najmladším dievčenským stretkom na výlet. A nie len taký hocijaký! Keďže nám krásne nasnežilo, chceli sme využiť čerstvý sneh na sánkovačku. Hoci to nebola klasická sánkovačka – nemali sme sane, ale lopáre – zábavy bolo neúrekom.

Na Luníku IX sme privítali chlapcov z Bardejova – Poštárky, proti ktorým sme odohrali priateľský zápas. Čím viac sa blížil koniec jarných prázdnin, tým viac snehu pribúdalo.

“Dominik Sávio sa stal svätým s pomocou don Bosca. Jeho cesta k svätosti je aktuálna pre nás všetkých aj dnes” – pripomenul don Pavol Drška SDB, direktor košickej komunity Saleziánov na Kalvárii, vo svojom príhovore v rámci prípravy na príchod urny s pozostatkami don Bosca v apríli 2013 do nášho kostola.

Duchovnú obnovu mladých sme začali piatkovou svätou omšou, po ktorej sme vyrazili na Bordu. Cestu sme zdolali dvoma autami a dvaja z našej skupiny cestovali autobusom. Cesta priamo na naše miesto pokoja a obnovy bola strmá, posypaná snehom, ale najmä zamrznutá. Posádka jedného z áut dokonca musela ísť po vlastných.

V nedeľu po oratku sa u nás v stredisku uskutočnil doplňujúci konkurz do detského zboru, školy hudby a do výtvarného krúžku. Svoj talent prišlo ukázať 27 detí, ktoré nám zaspievali či nakreslili niečo pekné. V porote sedelo šesť členov hodnotiacich schopnosti malých i väčších odvážlivcov. Mnohí nás skutočne príjemne prekvapili, hoci niekoľkí z nich mali veľkú trému alebo podceňovali svoj talent. Ako uspeli a kam budú zaradení, aby svoje talenty rozvíjali, sa všetci dozvedia na Popolcovú stredu po svätej omši.

Druhá februárová nedeľa: aktuálne počasie –  10 cm čerstvo napadnutého, relatívne nesypkého snehu, stále sneží. Táto dôležitá informácia rozhodla, že nedeľný streetwork dnes prežijeme vonku, a to dlho očakávaným stavaním snehuliakov.

V piatok cez polročné prázdniny sme sa rozhodli urobiť akciu pre naše dievčatá zo stretiek. Keďže sú to mladé slečny, ktoré majú rady pekné šaty a tanec, karneval bol skvelou príležitosťou spojiť oboje. Prišlo veľa dievčat zo všetkých troch stretiek. Niektoré si dokonca doviedli aj mladších súrodencov, kamarátky a mamky.

Ani tento rok sme si nenechali ujsť príležitosť osláviť sviatok don Bosca spolu s našimi Rómami. Spoločnú oslavu sme začali svätou omšou v predvečer tohto významného dňa. K vznešenosti sviatku prispeli nielen piesne s textami, ale aj krásne ornáty s vyobrazením svätého Jána Bosca. Slávnosť sme zakončili blahoželaním našim kňazom, ktorí v tento deň tiež oslavujú, keďže don Bosco je ich patrónom.

Tento nenápadný dátum sme všetci dlho očakávali. Dva týždne prebiehajúce nácviky, zvolenie vhodných kostýmov, príprava kulís a napokon nepatrné detaily, ktoré neunikli očiam sr. Lívie a dobrovoľníčky Martiny, dali zabrať každému jednému z nás…

Salmag je skratka pre Saleziánsky magazín, ktorý sa po dlhšej prestávke vracia na obrazovky TV Lux a TV Noe. Je to televízna  relácia s dvojtýždenným cyklom  prinášajúca správy zo saleziánskych akcií, nielen zo Slovenska. Od januára 2013 čaká magazín “kambeg” do vysielania TV Lux a ďalších regionálnych televízii v novej podobe, ktorá poskytne mladým tvorcom viac priestoru na rozvoj kreativity, čo ocenia najmä diváci v podobe pestrejšej skladby relácie. A Luník IX bude pri tom!