V dňoch 29. – 30. decembra 2011 sa naše stretko Fest šukari čhaja = Veľmi pekné dievčatá pod vedením troch animátoriek - dobrovoľníčky Katky, novicky od Sociálnych sestier tiež Katky a sestry Anny - vybralo na výlet na Bordu. Išli sme utužiť  vzťahy, viac sa spoznať a zblížiť.

Aj tohto roku sme sa rozhodli vyjadriť vďačnosť našim mladým, ktorí nám pomáhajú pri vedení stretiek pre mladších chlapcov a dievčatá a aktívne sa zapájajú do tunajších činností. Väčšina z nich je tu zo sídliska, ale pravidelne k nám prichádzajú aj niekoľkí mladí z Košíc, ktorých toto misijné prostredie oslovilo a rozhodli sa venovať kus svojho času pravidelnej aktívnej prítomnosti na Luníku IX.

Dnešný veľký sviatok bol na Luníku IX obohatený ešte o jednu významnú udalosť. 25.12.2011 Lenka Gulášová po prvý krát prijala Pána Ježiša v Eucharistii do svojho srdca. Lenka chodí do nášho spoločenstva už od príchodu saleziánov v roku 2008. Po čase osobných skúšok ale aj obdivuhodnej vytrvalosti v nej dozrela túžba po prvom svätom prijímaní.

Konečne sú tu Vianoce. Po období príprav svojho vnútra i okolitého prostredia sa naše malé spoločenstvo stretlo na polnočnej sv. omši v kostole na Luníku IX. Bola to druhá polnočná sv. omša v histórii nášho novopostaveného kostola a odrazilo sa to aj na väčšej účasti ľudí. Prišli aj takí, ktorí bežne do kostola nechodia. Dokonca aj zbor mladých prišiel v hojnom počte.

Dievčatá zo skupinky Fest šukar čhaja dnes mali na stretku samé zaujímavosti. Začali sme zamyslením pri adventnom venci, na ktorom už horeli všetky štyri sviečky. Sestra Anna nám pútavým názorným spôsobom priblížila zmysel slávenia vianočných sviatkov. Soška Jezuliatka, ukrytá v nádhernej škatuli bola milým prekvapením pre zvedavé dievčatá, ktoré sa postupne chodili pozerať, čo za tajomný dar dostaneme na Vianoce.

Prípravy na Vianoce vrcholia. Aj v našich srdciach. Tí, ktorí dnes prijali pozvanie na duchovnú obnovu, mohli zažiť moment stíšenia sa, tak potrebný v tomto predvianočnom zhone. Otec Peter nás všetkých privítal a po úvodnej modlitbe a piesni nám premietol desaťminútové svedectvo Róma, ktorého Ježiš oslobodil od závislostí.

Milí priatelia a priaznivci našej misie. S radosťou Vám prinášame nasledovnú správu:

Don Peter Bešenyei úspešne obhájil dizertačnú prácu na tému Opatrenia a ponuky Rímskokatolíckej misie v procese socializácie rómskeho etnika na Slovensku na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety, čím získal akademický titul philosophiae doctor.

Na spomienku sv. Mikuláša sa telocvičňa v oratóriu na Luniku IX prehýbala pod nohami troch futbalových mužstiev – chlapčenských stretiek Kajovci, Brčkovci a Mišovci - pod trénerským vedením ich animátorov. Lopta, brány, rozhodcovia aj hráči boli pripravení a nič nechýbalo aktívne turnajovo prežitému popoludniu od 15:30 do približne 18tej hodiny, kedy sa rozdávali ceny.

Dnešnou nedeľou sme začali adventné obdobie nového cirkevného roka. Pre tých, ktorí pravidelne prichádzajú do strediska na Luník IX už tento pojem nie je neznámy. Počas týždňa sme totiž na dievčenských stretkách spoločne plietli adventné vence. Sestry saleziánky uplietli a vyzdobili veniec do kostola a dobrovoľník Števo vyrobil preň nový drevený stojan.

V adventnom čase sme sa rozhodli obohatiť duchovnú ponuku v našom stredisku o biblickú hodinku. Ide o čítanie a meditovanie nad nedeľným úryvkom zo Sv. Písma. Stretnutie je každý štvrtok v rámci pravidelných večerných modlitieb pre pätnásťročných a starších.

Vo štvrtom roku nášho pôsobenia na Luníku IX v Košiciach sa nám podarilo pripraviť trojicu mladých, Michala Grundzu, Tomáša Doležala a Mária Turtáka, na sviatosť birmovania, ktorú prijali v novopostavenom kostole na sídlisku KVP v sobotu 19.11.2011 o 10.30 z rúk otca arcibiskupa Alojza Tkáča.

Bolo ráno 17. novembra 2011 a my sme stáli na autobusovej zastávke v plnej výstroji. Už trochu zubaté a chladné slnko sa gúľalo po jasnomodrej oblohe nad našimi hlavami a my sme boli odhodlaní zdolať náš cieľ – Jánošíkovu baštu. Autobusom sme sa dohrkotali na vlakovú stanicu, kde sme nasadli do trúbiacej a hulákajúcej mašiny menom vlak a ufujazdili sme smerom na Prešov, do Kysaku.

Uhádnite, kto to je?

Má mnoho detí, ale ani jedno z nich neporodila...

V dome, kde býva má mnoho sestier, ale nemajú spoločného otca...

Nosí na hlave závoj, ale nikdy nemala na sebe svadobné šaty...

(odpoveď čítaj odzadu: artses ánľoher)

Tento týždeň sa konalo 2. kolo konkurzov do speváckych zborov. Hlásili sa totiž ďalší záujemcovia. A tak nám do mládežníckeho zboru nám pribudli traja dobrí speváci. V sobotu na skúške to teda vyzeralo naozaj zaujímavo. Keď začalo spievať pätnásť mladých ľudí, ozývalo sa to po celom stredisku a skonštatovali sme, že zajtra na svätej omši môžeme mikrofóny vypnúť.

Šarkany budú pre deti asi vždy atraktívnou zábavou. Na Luníku IX sú deti presne také, ako všade inde na svete – živé a hravé. Keďže sme hľadali spôsob ako spestriť naše nedeľné oratko, zdalo sa  nám, že šarkany sú naozaj dobrým nápadom. Preto sme sa spolu s našimi rómskymi animátormi rozhodli, že poslednú októbrovú nedeľu urobíme šarkaniádu.

Kostol na Luníku IX dnes oslavoval svoje prvé narodeniny. Uplynul jeden rok odvtedy, čo ho pri slávnostnej svätej omši konsekroval otec arcibiskup Bernard Bober. Táto stavba je zatiaľ najkrajšou na sídlisku a upúta na prvý pohľad všetkých, čo idú okolo. Avšak jej skutočné čaro sa ukrýva vovnútri.

Stretko Ohnivých dievčat sa rozhodlo ísť na výlet. Sme si povedali, veď je krásne počasie tak to využime a poďme do ZOO. Ja a sestra Lív sme sa tešili na celé stretko (cca 15 dievčat), no nakoniec nás bolo sedem. V Biblii to znamená plnosť, čo sa aj splnilo, lebo hluku sme narobili za pätnástich.

Pre rast a dozrievanie každého človeka je potrebný čas na učenie i čas na oddych a spoločnú zábavu. My, animátori chlapčenských stretiek, sme pre chlapcov do 15 rokov, s ktorými sa stretávame vždy v utorok poobede, pripravili výlet do prírody – do lesa za sídliskom KVP.

Pred desiatimi rokmi som dostal od splnomocnenca vlády pre rómske komunity v Jarovniciach podpichovačnú otázku, aký to má zmysel stavať na osade kostol, keď títo ľudia potrebujú domy. Odpovedal som mu: ja som kňaz, ja budem stavať kostoly, vy ste politik, vy stavajte domy.

My - Marika, Miluša, Perla, sestra Anna, Marcela, Janka, Danka, Miša, Laura, Katka a ďalšia Katka, sme boli v Botanickej záhrade. Bola tam výstava mäsožravých rastlín, ale videli sme aj kaktusy, banánovníky a všelijaké iné rastliny.

V prvú októbrovú nedeľu sa v Košiciach uskutočnil 88. ročník Medzinárodného maratónu mieru, v ktorom dominovali africkí bežci. Paralelne prebiehal aj na Luníku IX minimaratón, ktorí pripravili naši animátori na čele s našim štvorlístkom (Nikou, Kájom, Mišom a Reném), ale aktívne pomáhali aj Maťo s Denisou, Paťo s Adronikou, Mário alias Brčko, Ivan, Tomáš, Monika, Dávid a ďalší.

Začíname nový školský rok a s ním aj naše poobedňajšie aktivity na Luníku IX – doučovanie, stretká, krúžky a sobotňajšiu školu hudby. Členovia rómskej gospelovej kapely eL9 sa budú opäť stretávať na pravidelných nácvikoch, aby mohli spievať predovšetkým pri svätých omšiach, ale aj na rôznych iných akciách. Pri tejto príležitosti sme sa rozhodli rozšíriť naše spevácke rady o nové talenty. A tak sme vyhlásili spevácky konkurz.

Rok 2011 vyhlásila Európska komisia za Európsky rok dobrovoľníctva v krajinách Európskej únie. Dni 23. – 24. 9. 2011 sú dňami dobrovoľníctva na Slovensku. Za štyri roky, čo žijem na Luníku IX, sa u nás vystriedali desiatky dobrovoľníkov. Od tých jednorazových až po tých, čo sú tu s nami celý čas.

Štvrtok, 22. septembra 2011, bol pre mnohé dievčatá z nášho sídliska Luník IX výnimočným dňom. Popoludnie totiž patrilo výlučne im. O 16:00 sa otvorili brány saleziánskeho strediska, pri ktorých stáli elegantne nahodení mladí muži s ružami v ruke. Práve oni naše krásne dievčatá slávnostne vovádzali do nádvoria „zámku“, na ktorý sa naše stredisko v tú chvíľu premenilo. 

Generálny predstavený saleziánov don Pascual Chavéz počas svojej návštevy Slovenska zavítal aj na košické sídlisko Luník IX. V piatok, 2. septembra 2011 slávnostne požehnal a otvoril mládežnícke stredisko na Luníku IX. Pre spoločenstvo mladých a misijný tím to bol veľký deň, na ktorý sa veľmi dôkladne pripravovali. Jednou z hlavných zložiek príprav bola modlitbová reťaz.

Konečne je tu! Animátorský výlet. Po minuloročných skvelých zážitkoch a bohatých nových skúsenostiach z Česka sme sa tešili na ďalšie vycestovanie z Luníka IX., tento krát do nášho severného zahraničného suseda - Poľska s okruhom okolo Tatier naspäť cez Slovensko. Bola to cesta na štyri dni a po mnohých prihlasovaniach a odhlasovaniach na poslednú chvíľu (a problémoch s občianskymi preukazmi) sme nakoniec odchádzali dvoma autami s počtom 13 účastníkov, ktorí si mohli vychutnať tento výlet ako odmenu za svoju celoročnú snahu a aktivitu.

Ani sme sa nenazdali a je za nami ďalší, tento raz 19. ročník tradičnej púte Rómov do Gaboltova, ktorá sa uskutočnila 7. 8. 2011. Príležitosť vyprosiť si potrebné milosti si nenechalo ujsť mnoho detí, mladých i starších, o čom svedčilo početné množstvo odstavených autobusov. Luník IX mal tiež svoje zastúpenie; a to od tých najmenších až po tých v najlepších rokoch. Po výstupe množstvom schodov, ktoré vedú na samotné miesto púte, sme si dopriali čas na obednú prestávku a oddych.

Bol upršaný deň, napriek tomu sa 23 chlapcov, z Luníka 9, vydalo do inej Zeme, zvanej Kúpele Borda. Vstúpili do neznámej krajiny Slanských vrchov, ktorá sa v našej fantázii zmenila na púšť. Na nej sa stretli s hlavnou postavou tábora, s Jozefom Egyptským, ktorý dôveroval Bohu a stal sa správcom Egypta.

V sobotu 23. 7. 2011 mohli obyvatelia Luníka IX vidieť krátke cirkusové predstavenie 2 Belgičanov - Hansa a jeho priateľky Lulu. Prišli z belgického mesta Gent, kde sa prisťahovalo veľa Rómov aj priamo z Košíc. Život a osudy Rómov ich zaujímajú, a preto sa počas svojej cesty do Poľska na vlastné vystúpenie zastavili práve na našom sídlisku.

Bol piatok, troška síce zrána pršalo, ale poobedňajší vetrík dával vedieť, že to nebude len taká hocijaká piatková noc. Svätá omša vrcholí a chýli sa k záveru, keď naraz ako golem bijúci na železnú bránu sa z kostolných reproduktorov ozýva hlas o. Petra, že dnešná piatková noc odhalí  a postaví správnych chlapov na trón mužskej dokonalosti. Dnes sa ukáže, kto je hrdinom tmavých nocí a preukáže svoju odvahu vo vzdialenom tmavom lesíku plného záhad a prekvapení.

Tento rok sme pripravili tábor pre dievčatá s názvom Amen čhaja = My dievčatá, ktorý prebiehal 4 dni, od utorka 19.7. do piatku 22.7.2011 na saleziánskej chate Borda. Nakoniec naň prišlo 18 účastníčok, ktoré splnili 3 základné podmienky – v škole neprepadnúť, nefajčiť a navštevovať dievčenské stretká počas roka.

Najväčší hudobný festival na Slovensku - letisko pri Trenčíne - 30 000 návštevníkov - všetko vypredané - 3 dni nabité hudbou, tancom, zábavou – slnko, teplo, voda, tráva, mladí, stánky, jedlo, spánok - program súčasne na 4 miestach (stany, stage,…) - koncerty, divadlá, tance, diskusie, atrakcie a množstvo dobrovoľníkov... To je obraz Bažant Pohody, kde dostala pozvanie aj naša hudobná skupina eL9.

Don Mário Riboldi je kňaz z Talianska, ktorý žije a pracuje medzi Rómami už viac ako 50 rokov. Túto vzácnu návštevu sme privítali spoločnou večerou. Po večeri nasledovala diskusia, kedy nám don Mário porozprával svoju životnú skúsenosť v práci s Rómami. Jeho slová boli pre nás veľkou potechou, posilou a inšpiráciou.

„My sa snažíme na festivale mať aj kapely menšín. Dostali sme avízo od Domky - Združenia saleziánskej mládeže, od nich sme sa dozvedeli o tejto kapele. V tomto prípade nejde ani tak o hudbu, ako o niečo viac. Títo mladí pochádzajú zo znevýhodneného prostredia a je pekné, že trávia svoj čas zmysluplne. Myslím si, že aj toto je potrebné prezentovať,“ vysvetlil Gešvantner.

Ako sa už pomaly stáva letnou tradíciou, tak aj začiatok tohtoročných prázdnin patril prímestskému táboru. Putovali sme spolu s Abrahámom - praotcom našej viery do Zasľúbenej zeme. Každé ráno i na záver táborového dňa sme spievali  hymnu, ktorá sa niesla v duchu ,,Neboj sa a poď!" Skupinky niesli originálne názvy (Žltí mafiáni, Kuriatka, Zelení frajeri a Plameňáci), ktoré sa odzrkadlili na vlastnoručne vyrobených vlajkách.

V júli 2008 striedala druhá generácia misionárov na Luníku IX tu prvú, ktorá tam bola od roku 2003. Za päť rokov sa okolo jednej stabilizovanej osoby (vdp. Jozefa Červeňa) vystriedala asi desiatka ľudí. Niektorí vydržali niekoľko rokov, iní niekoľko mesiacov.

11. júna 2011 sa vo Vatikáne konalo stretnutie Rómov so Svätým Otcom Benediktom XVI. pri príležitosti 150. výročia narodenia blahoslaveného Zefirína Jiméneza Mallu. Na tomto stretnutí s pápežom sa zúčastnilo 2000 Rómov z rôznych kútov Európy ( Španielska, Česka, Maďarska, Rakúska, Bulharska, Srbska, Talianska, Slovenska...). Prišli aj viacerí Rómovia, ktorí prežili holokaust, alebo mali iné zaujímavé životné osudy.

Minulý víkend sa niesol v znamení duchovnej obnovy pre našich animátorov. Títo mladí ľudia mali možnosť zamyslieť sa nad tým, ako vníma Boha každý z nich. S týmto obrazom sa mohli podeliť a navzájom obohatiť prostredníctvom symbolu, vyjadrujúceho túto ich predstavu.  V druhej časti nám otec Peter pripomenul, ako sa nám Boh predstavuje v Biblii.

V sobotu, 11. júna sme sa s niekoľkými zástupcami našej hudobnej skupiny eL9 vydali do Sniny, kde sa konal Festival rómskej duchovnej hudby. Každý z nás sa tešil na niečo iné. Niekto na to, že nemusí ísť do školy, iný, že má veľkú desiatu, ďalší na pomerne dlhú cestu autom. Ale všetci na to, že ukážeme čo je v nás.

US Steel robí každý rok akciu „MDD v ZOO“ pre deti zamestnancov. Nám sa toho roku tiež ušlo niekoľko pozvánok.

„Koho zoberieme? Môžeme vziať dvanásť detí.“

„Čo ja viem? Chlapcov zo stretiek, dievčatá idú spievať.“

„Koho?“

Konečne je to tu. 22. máj - vytúžený a tak dlho očakávaný deň.

Možno aj takto vyzeral skorý ranný povzdych 16 dievčat a 1 chlapca, ktorí v tento deň,  po ročnej vytrvalej príprave prijali prvý krát Pána Ježiša pod spôsobom chleba. Celý rok sa tieto deti stretávali so sestrou Annou a spoločne sa pripravovali na tento veľký deň. A naozaj to veľký deň aj bol.

O Rómoch sa veľmi dobre vie, že v sebe ukrývajú veľký tanečný talent. Skupina dievčat pod vedením animátorky Niky a sr. Lívie tento talent ukázala na tanečnej súťaži Danceway, ktorá sa konala v sobotu, 14. mája, v saleziánskom mládežníckom stredisku Tri hôrky v Košiciach. Súťažilo osem tanečných družstiev v dvoch kategóriách.

V piatok 13. mája sme aj my na Luníku IX oslávili sviatok Márie Dominiky Mazzarellovej, spoluzakladateľky Inštitútu Dcér Márie Pomocnice. Spolu s mladými a  našimi sestrami saleziánkami sme sa zúčastnili na slávnostnej sv. omši. Vďaka pútavej prezentácii a rozprávaniu o. Mariána sme Máriu Dominiku a jej život spoznali viac. Na slávnosti nechýbala radostná a rodinná atmosféra. V tento deň sme samozrejme intenzívnejšie mysleli na naše sestry, ktoré nezištne dávajú dar svojej existencie v službe mladým a deťom na Luníku IX a na znak vďačnosti sme ich obdarovali kvietkom. Sestrám saleziánkam patrí obrovská vďačnosť za všetko, čo pre nás mladých robia.

Len málo kostolov sa môže pochváliť, že má za patróna Zmŕtvychvstalého Krista a odpust priamo ma Veľkú Noc. My sme si túto „výsadu“ prvý – krát vychutnali v tomto roku. Bolo nás tak rodinne, no “pokiaľ sa nevenujete aj malým veciam, stratíte i veľké“ , povedal jeden múdry človek, tak my sa ešte len pripravujeme na tie veľké. Keď som sa pýtala detí v škole, čo je to Veľká Noc, zaznela vždy zborová odpoveď „senteovanie“, čo je maďarsko-rómska zmiešanina, no každý vie, že ide o svätenie jedál.

V pôstnom období sa u saleziánov na Kalvárií už tradične každú nedeľu koná Krížová cesta. V pôsobivom prostredí košickej Kalvárie na ceste do kopca lemovanej kaplnkami s jednotlivými zastaveniami sa schádza zástup veriacich, aby spolu rozjímali nad Kristovým utrpením. Saleziáni z Kalvárie  nás pozvali, aby sme na štvrtú pôstnu nedeľu viedli túto pobožnosť. A tak sme sa na ňu začali chystať.

Na štvrtkové poobedie sa tešili všetky dievčatá zo stretiek. Krátko po 15. hodine vypukol veľkolepý karneval. Prípravy, ktoré trvali posledné dva dni a vrcholili tesne pred začiatkom, sa vyplatili. Na karneval prišli víly, princezné, indiáni, Pipi Dlhé Pančuchy, anjelíci, lienky, a mnoho ďalších. Na začiatku sa každé stretko predstavilo ostatným.

Na prázdninový štvrtok sa tešili všetci chlapci z piatkového stretka. Dôvod bol jasný, ide sa na výlet. Miestom výletu sa stal lesík na neďalekej Medvedej hore. Všetko sa to začalo  spoločnou stretávkou pred kostolom o desiatej hodine. Chvíľu trvalo, kým sme sa všetci poschádzali. Keď sme boli všetci, vydali sme sa na cestu.

„Poďte a uvidíte!“ (Jn 1, 39)

Strenna, myšlienka pre celú saleziánsku rodinu na rok 2011 od hlavného predstaveného Pasquala Cháveza, bola hlavným heslom a výzvou aj pre našu modlitbovú ponuku pre mladých počas jarných prázdnin. Inšpiráciou boli modlitby 24/1, ktoré v našom prevedení trvali 3 hodiny.

Hurá oratko!

Tentokrát neobyčajné. Keďže sú jarné prázdniny, pripomenuli sme si svet Narnie – tému letného prímestského tábora. Privítal nás princ Kaspián. Poprosil nás o pomoc pre Narniu alias Luník IX, krajinu, v ktorej prevládlo zlo. Ako ho premôcť? No predsa konaním dobra. A tak sme sa s hŕbou detí vybrali do ulíc plniť jednotlivé úlohy na rôznych stanovištiach.

Jarné prázdniny sú tu. Dobrovoľníci a animátori si počas týchto prázdnin zvolili aktívny spôsob oddychu a rozhodli sa, že tieto prázdniny prežijú pri loptách, švihadlách, kriedach a rôznych hrách a súťažiach a tak spestria tieto voľné dni deťom žijúcim na Luniku IX. Dali hlavy dokopy a na celý týždeň pripravili akčný program.

V nedeľu na sv. omši bola s nami aj sr. Karla FMA, ktorá prišla z Talianska na Slovensko, aby tu medzi sestrami urobila vizitáciu. Na začiatku liturgie ju privítal o.Peter, na záver jej mladí podarovali svoje CD a poprosili sme ju o pár slov. Sr. Karla hovorí po taliansky, našťastie máme však našu sr. Annu, ktorá nám tlmočila. Sr. Karla vyjadrila, že sa medzi nami cítila veľmi dobre a bola povzbudená krásnym spevom zboru aj dôstojnou službou miništrantov. Rozlúčila sa s nami pekným príbehom o myši, ktorá sa túžila stať niekým väčším, aby sa nebála mačky. Nech sa však akokoľvek menila, jej strach z mačky sa nestratil, ani keď bola už tigrom. Srdce v nej totiž stále zostávalo myšie. Sr. Karla nám zapriala, aby sme sa nebáli rásť a meniť aj svoje srdcia.

Všetko, čo zažiješ, v tebe zostáva. Stáva sa tehličkou v chráme tvojho života, buduje ťa to. Deti z osád sú mnohokrát ponechané samé na seba. Potulujú sa po okolí, a niet nikoho, kto by im pomohol budovať chrám ich života. Úlohu spolubudovateľa chrámu života sme prijali aj my saleziáni a náš misijný tím na Luníku IX.

Je deväť hodín ráno. Bežná sobota bežného týždňa na Luníku IX. Pre nás to znamená, že sa práve začína Škola hudby :-). Spolu s dobrovoľníčkou Katkou, hlavnou učiteľkou a vedúcou tejto - pre Rómov asi najatraktívnejšej záujmovej činnosti, berieme hudobné nástroje, spevníky a iné pomôcky zo saleziánskeho domu a ideme do klubovne. Počas celého doobedia prichádzajú „žiaci“, ktorí sa počas školského roka učia hrať na rôzne hudobné nástroje – najpopulárnejšia je gitara, hrá sa aj na husle, klavír, bongo, flautu. 

Markéta Krejčová z Čiech na Luníku IX nie je úplne nová. V lete s nami už strávila 2 týždne (prímestský tábor a animátorský výlet v Čechách) a prišla taktiež na posviacku kostola v októbri. Má 22 rokov, pochádza z Nového Bydžova pri Hradci Králové, a študuje sociálnu a humanitárnu prácu. Prešla prípravou saleziánskych misijných dobrovoľníkov v Čechách, ale okrem dobrovoľníctva si na Luníku IX zároveň spraví aj prax. Misijný tím posilní na 7 mesiacov.

V nedeľu 30.1.2011 vyvrcholila príprava na slávnosť sv. Jána Bosca, zakladateľa saleziánov. S osobou, životom a dielom tohto veľkého svätca sa deti i mladí z Luníka IX mohli postupne zoznamovať počas viacerých aktivít počas posledného týždňa. Od veľkej nedeľnej oratkovskej stopovačky sa o don Boscovi hovorilo aj v menších skupinkách na stretkách, hodinách náboženstva v škole, špeciálnych nácvikoch zboru i príprave na veľkú spoločnú košickú DonBoscoShow.

Vyrastal v Nižnom Žipove, kde si jeho rodičia postavili pekný murovaný dom. Rómov však v dedine začalo pribúdať. Rodičia sa rozhodli, že dom predajú rómskej rodine. Presťahovali sa do Košíc, aby svoje štyri deti uchránili pred detstvom medzi Rómami. Spolužitie s Rómami mu zrejme bolo súdené.

V rámci prípravy na blížiaci sa sviatok Dona Bosca, sme počas nedeľného oratka usporiadali s deťmi a mladými z Luníka IX stopovačku na sídlisku. Deti, rozdelené do troch skupín, museli na stanovištiach spĺňať viac či menej náročné úlohy. Niektorými pobavili prizerajúcich sa spoluobčanov, ale predovšetkým ich spĺňaním postupne získavali kľúč k rozšifrovaniu správy od Don Bosca.

V piatok 21. januára, deň pred sviatkom blahoslavenej Laury Vicune, sme si pripomenuli túto mladú sväticu zo saleziánskej rodiny spoločným slávením Eucharistie. Pre naše sestry saleziánky je to zvlášť milý sviatok, pretože Laura bola chovankyňou saleziánok.

V stredu 19. 1. 2011 sme po svätej omši počas mládežníckeho stretka sledovali prezentáciu o misii v Indii. O svojej krátkej návšteve tejto krajiny nám prišiel porozprávať majster našich robotníkov na stavbe, ktorý je z Apoštolskej cirkvi. Jeho ochota podeliť sa so svojimi zážitkami nás potešila zvlášť teraz, kedy v našej Cirkvi prebieha Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov.

Dnešným dňom Zuzka Lysá skončila svoju dobrovoľnícku službu, ktorú prežívala medzi Rómami na Luníku IX v Košiciach (1.7.2008 – 31.12.2010). Stredoškolsky vzdelaná mladá žena sa rozhodla zanechať svoje zamestnanie, opustiť svojich najbližších, svoje rodné mesto a 30 mesiacov byť bez príjmu, bývať v byte na Luníku IX a nezištne sa venovať  tým, na ktorých väčšina pozerá s ohrnutým nosom, povýšenecky...

Venovala sa tým, o ktorých si radi otierajú svoje „ústa“, hlavne pred voľbami, všetci mocichtiví politici...

A je to tu! Je posledné októbrové sobotné ráno a my sme pripravení privítať vyše 500 ľudí, ktorí už čochvíľa budú svedkami uskutočnenia jedného sna. Na tomto, vyše 40-ročnom sídlisku, je to po prvý krát, čo budú mať jeho obyvatelia svoj vlastný kostol.