Ako stráviť posledný deň v roku? túto otázku sme vyriešili príjemným, hravým spoločným večerom. Najväčšia vďaka za celý rok patrila Bohu, vyjadrili sme ju cez slávnostnú svätú omšu. A potom sa rozbehla malá „hipster párty“. Každý účastník prišiel naladený na hipsterský večer.

Mladé talenty z luníkovského dramatického krúžku pripravili po slávnostnej vianočnej svätej omši krásne divadlo. Ako to v nebi prebieha, keď sa na Zemi má udiať najdôležitejšia vec v dejinách? Priblížili sme si tak pravú myšlienku sviatkov.

Duchovná obnova na Luníku znamená vždy niečo výnimočné. A bolo to tak aj teraz. Hosťom bol manželský pár Slávka a Ľudovít Havrilovci z komunity Koinonia Ján Krstiteľ, ktorý nám vydal svedectvo svojho života, skúsenosti s Bohom.

Na Luníku 9 sme od minulého roku mali aktívnu študentku UPJŠ Máriu Mydliarovú, ktorá pripravovala pre deti rôzne aktivity. Tomuto projektu dala názov Únik IX. V rámci neho prichádzali na stretká študenti sociálnej práce, ktorí pripravili pre deti program, nejakú aktivitu alebo zaujímavosť.

Naše dievčatá začali dnes vianočný deviatnik veľmi slávnostne. Úvod bol v kostole, kde sr. Mária hovorila o tom, čo je podstatné a dôležité v blížiacich sa sviatkoch a povzbudila k účasti na sv. omši.
Jednotlivé stretká si pripravili program. Najmenšie Rúženky predniesli básničky a scénku o stromčekoch, čo putujú za Ježiškom do Betlehema.

Na chlapčenskom stretku sme z hliny vyrábali postavičky. Pre ľahšie pochopenie, čo majú robiť, tak sme vyrábali zvieratká. Povedali sme im: vyrobte zvieratko, ktoré sa vám páči.Chlapci vyrábali, niektorí v spolupráci s animátormi, niektorí úplne sami.

V 15. ročníku Detského činu roka sa stali víťazmi v kategórii Záchrana života dvaja školáci z Luníka IX v Košiciach.

8. december bol tento rok významný minimálne trojnásobne viac ako pominulé roky. Svätý otec František týmto dňom otvára brány milosrdenstva pre všetkých ľudí. Tiež si pripomíname ako don Bosco začal svoje dielo v Turíne s prvým chlapcom Bartolomejom a modlitbou troch Zdravasov.

Už 2x sme prijali v našom stredisku dievčatá a chlapcov, ktorí sa učia na SOU na Luníku za krajčírky a murárov. Prišli 3 triedy. Po prehliadke strediska a informácii o jeho fungovaní sme sa presunuli do kostola. Tu sme hovorili o Advente, blížiacich sa Vianociach a ako ich prežívať.

Keď je pekne, hráme sa vonku, na ihrisku, či na sídlisku. Keď prší, alebo je príliš zima, sme v stredisku. Tak to funguje už 8 rokov. Každú nedeľu o 15.00 je náš čas, oratko začína. Deti sa tešia, skáču,šantia, výskajú a hrajú čo im práve chutí.

Vstúpili sme do nového cirkevného roku. Posvätili adventné vence, zapálili prvú sviečku, počúvali pastiersky list, začali sme deväť dní prípravy na sviatok Nepoškvrnenej Panny Márie. Tohtoročná slávnosť 8. decembra bude umocnená otvorením Roku milosrdenstva, ktorý vyhlásil pápež František.

Najkrajšie  sviatky roka sú tu čo nevidieť. Prípravou na ne bolo aj dnešné popoludnie, keď sme spolu so štyrmi desiatkami dievčat chystali adventné vence.

Film "Aj malé veci potešia..." si odnáša z Festivalu dobrých správ cenu divákov TV NOE a čestné uznanie porotcov.

Čože je to päťdesiatka... zaznieva z reklamy. My sme však v nedeľu, 15.11., mali oslavu dvakrát 25-ťky ako s úsmevom hovorí oslávenkyňa sr. Anna FMA – teda žiadna päťdesiatka.

Púte do Ríma a stretnutia so svätým otcom Františkom sa zúčastnila stovka Rómov zo Slovenska, medzi ktorými nechýbali zástupcovia z nášho sídliska. Prinášame podrobné informácie.

Napriek chladnému a veternému počasiu sa 5. ročníka „Luníkovského maratónu“ zúčastnilo 67 nielen detí ale i dospelých. Súťažilo sa v štyroch kategóriách. Najmenší do 10 rokov bežali trasu okolo strediska; starší okolo sídliska a najstarší až trikrát prebehli celú trať.

Biela noc, najväčší festival moderného umenia prilákal do centra Košíc stovky ľudí. Ani my sme nezostali voči tomuto pozvaniu ľahostajní a sobotný večer sme strávili v uličkách mesta. Biela noc bola pre nás zaujímavým a obohacujúcim zážitkom. Užili sme si to a teším sa opäť o rok.

Pre dievčatá na Luníku IX dnešný deň znamenal oficiálny začiatok stretiek. Tešili sa na to už od táborov a konečne to prišlo. Animátorky Mária a Emka prišli tiež veľmi rady a nevedia sa dočkať dievčenských stretiek a nových zážitkov.

S novým školským rokom sa otvára aj naše tradičné oratko. Don Bosco kvôli tejto príležitosti prišiel osobne, aby urobil deťom radosť. Hneď na začiatku uzavrel s nimi stávku. Mali za úlohu za 60minút obehnúť krajiny, v ktorých pôsobia don Boscovi synovia – Saleziáni.

Od dnes začne partia 9 detí a mládežníkov makať na svojom talente. V sobotu sa totiž konal konkurz, na ktorom porota prijala do mládežníckeho a detského zboru nových talentovaných členov.

Kým Ružičky si s Jánom v lese opekali,
chlapci poslednú bodku za prázdninami dali.

Krásny slnečný pondelok sa Janko a Betka vybrali zohnať dievčatá na slnečnú opekačku na medvediu horu, no v lese sa skrýval strašný drak, ktorý ich chcel zjesť. Lenže Janko ukázal ako si pripraviť správne ohnisko a zapáliť veľkú signálnu vatru...

Po šiestich mesiacoch aktívnej dobrovoľníckej služby z Misijného tímu odchádza dobrovoľník Ján Tkáč.

Saleziánov don Bosca na Slovensku je o dvoch viac. Stalo sa tak deň pred oslavou dvojstého výročia narodenia dona Bosca, ich zakladateľa.

O tom, že hviezdy nepadajú, sme sa dozvedeli počas poznávacieho výletu v NP Poloniny, presnejšie v astronomickom ústave v Kolonickom sedle.

Pre Rómov je dôležitá duchovná oblasť – a tento moment sme zúročili na Rómskej púti v Gaboltove dňa 2. augusta 2015. Pútne miesto Škapuliarskej Panny Márie v Gaboltove sa stalo svedkom už 23. púte – na ktorom sa zúčastnili veriaci Rómovia z celého Slovenska.

Vyvrcholením celoročnej činnosti stretiek je letný pobytový tábor, kde sa aj tohto roku dostalo 16 chlapcov z Luníka IX sprevádzaní saleziánmi, kandidátmi, animátormi a tetami kuchárkami

Za odmenu ale aj ako motiváciu sme naše tanečníčky - Plamienky zobrali do cirkusu. Bohatý a zábavný program zaujal veľkých i malých. Žiarivé očka pri jednotlivých vystúpeniach zvierat ale aj cirkusantov nám prezradil, že sa im program veľmi páčil.

Letný prímestský tábor v našom stredisku je už niekoľkoročnou tradíciou. Nevynechali sme ho ani tento rok. Témou tohtoročného tábora je oslava dvojstého výročia narodenia dona Bosca, zakladateľa Saleziánov dona Bosca. Organizáciu tábora prevzali tentokrát dobrovoľníci z misijnej organizácie Vides.

Deti a mladí ľudia sa túžia niekomu podobať, majú ideály, ktoré túžia naplniť, a dokážu všeličo obetovať, aby dosiahli to, čo obdivujú. Animátorky zo saleziánskeho strediska na Luníku sa rozhodli tento rok v tábore predstaviť dievčatám dievča v ich veku, ktoré sa už v mladosti stalo sväticou, a to odvážnym činom – ponúkla Bohu svoj život za obrátenie svojej matky. Laura – ne/obyčajné dievča – mala rada školu, zaujímala sa o nové veci, každodenne sa modlila, často prijímala Eucharistiu a veľmi si ctila Pannu Máriu. Pozvali ju teda na Bordu.

Vedeli ste, že Košičania behajú pre svoje zdravie aj na Luníku? Ak nie, tak teraz je to už každému jasné. Prvú júlovú sobotu sa uskutočnilo športové podujatie „Behom proti bariéram“ organizované skupinou Activelife, mestskou časťou Košice – Luník IX a Saleziánmi don Bosca.

Koncom mesiaca júl sme ďakovali za dvojročnú prítomnosť a prácu sr. Slávky na našom sídlisku. Sestra Slávka dostala nové misijné určenie, a preto jej kroky od nového školského roka povedú do Azerbajdžanu.

Už po tretíkrát sa predstavili žiaci školy hudby, tanečnice a naši malí umelci z výtvarného krúžku na spoločnej akcie, ktorá sa konala na sviatok svätých Petra a Pavla.

Niekedy sa môže zdať, že niektoré miesta stačí navštíviť raz, niekde sa radi vraciame bez toho, aby sme to počítali, koľko krát sme ich navštívili. Aj keď dievčatá z najstaršieho stretka v ZOO boli už niekoľkokrát, aj tohtoročná návšteva bola pre nich zaujímavá a obohacujúca. Posúďte sami.

 

V núdzi poznáš priateľov. O tom sa presvedčila rodinka šmolkov, ktorej prišli na pomoc deti z Luníka.

Nech záver školského roka stojí zato! Už sa to postupne schyľuje k letným prázdninám. My to cítime tiež a tak sme urobili pre všetky naše dievčenské stretká diskotéku. Baby vedia, čo sa patrí a tak sa nahodili do "gala".

o štvrtok mali slnečné víly ďalšiu návštevu. Je jún, všetko navôkol sa zelenie , lúky sú plné farebných kvetov a bola by škoda, keby tomu bolo na Luníku inak. Tí, ktorí bývate na sídliskách asi poznáte klasický „betónový“ problém a pocit, že si záhradku, či dokonca vlastnú zeleninu v obmedzených podmienkach mestských bytoviek môžete len vysnívať. (alebo kúpiť v najbližšom obchodnom centre)

Majú deti radi zvieratká? No pravdaže ... A naši najmenší si ich mohli vychutnať pri návšteve ZOO. Asi som ešte nikdy nevidel takú radosť a úžas na detských tvárach ako mali oni. Vidieť leva či medveďa sa ani na L9 nepodarí :D

Luník IX. Miesto, ktoré mnohých ľudí straší už len svojim názvom. Práve sem prišli 29. – 31. mája 2015 nadšení „videsáci“, aby pre rómske deti naplánovali letný prímestský tábor. Prvý deň začal prehliadkou sídliska aj priľahlej osady Mašličkova.

Posledná májová nedeľa patrila deťom. Počasie prialo a tak sa zišlo celé sídlisko na Luníkovskom ihrisku. Pán starosta Marcel Šaňa chce pre obyvateľov Luníka organizovať rôzne aktivity a akcie a toto bola jedna z nich. V spolupráci s terénnymi pracovníčkami a Komunitným centrom – Saleziáni sa uskutočnil Deň detí.

Veľké veci robí voda v našom živote. A ešte viac, keď je požehnaná. Viktória si krst takouto vodou bude určite pamätať. My ostatní, čo sme boli pokrstení ako malé deti, o tom vieme iba z rozprávania a z fotiek.

Sviatok Márie Pomocnice sa oslavuje vo všetkých strediskách naplno. Na 3H bol už tradične kultúrno-zábavno-súťažný program a my sme boli pritom, ba priam v tom. Naše dievčatá mali ďalšiu možnosť predviesť svoju tanečnú šikovnosť. Tentokrát tomu dodalo pravý rómsky nádych aj počasie.

Mária Dominika Mazzarello :) je zakladateľkou Saleziánok (to sú tie milé sivé sestry, ktoré sa s nami hrajú, majú s nami stretká a chodia k nám na Luník na oratko). Čo bolo pre Máriu Mazzarello také typické? Láskavosť, dobrota srdca, láska k mladým, jemnosť a ochota plniť Božiu vôľu.

Prečo bolo dnes viac života na Luníku? Lebo dnes za dar svojho života prišli poďakovať deti svojim mamkám. A koľko sa len na to chystali, len aby bolo všetko tip-top. A podarilo sa. Mamky sa pousmievali nad svojimi premilými ratolesťami, čo recitovali básne.

Víkendovka bola venovaná statočnosti a odvážnosti a naši chlapci opäť raz museli zabojovať. Výlet sme začínali 8.mája v deň Sviatku Víťazstva nad fašizmom. Tak ako všetci Slováci aj my sme si šli uctiť pamiatku našich hrdinov na Pamätník bojov o Dargovský priesmyk.

My, animátori z Troch hôriek sme dostali neobyčajnú ponuku pomôcť pri nedeľnom oratku Saleziánom na Luníku 9. Zo začiatku sme boli plní očakávaní a trochu v napätí, no akonáhle sme sa dostali medzi deti, napätie sa hneď vytratilo.

Možno si kladiete otázku, čo takého zaujímavé sa môže diať na stretku s najmenšími rómskymi chlapcami. Stretko Mária kere čave alebo po slovensky Máriine deti vám môže byť odpoveďou.

Ahojte ľudkovia! Ak si myslíte, že Lunik IX je miesto, kde človek nájde zdemolované bytovky, smeti a keď tam ide, má o seba trošku strach, nie ste ďaleko od pravdy. No to nie je všetko! Nájde tam aj vďačných ľudí, usmiate tváre a deti, ktoré si priam pýtajú pozornosť a chcú sa radovať zo života.

Utorok po veľkonočnej nedeli sa konal výlet pre usilovných chlapcov. Táto ich usilovnosť bola odmenená bodmi, ktoré dostali za pravidelnú účasť na stretkách, sväté omše a slušné správanie.

Pre niektorých ľudí je Veľká noc spojená hlavne s množstvom jedla a koláčov... ale keď som sa na výlete pýtala detí, či niečo jedli. Odpoveď bola dnes ešte nič.

Deti si dobre nacvičenú krížovú cestu, s ktorou vystupovali na Kalvárii zopakovali aj pred domácim publikom na Luníku IX.

Na Kalvárii v Košiciach sa tradične prezentujeme s deťmi z Luníka IX hranou krížovou cestou.

Volám sa Šimon a chcem sa podeliť, ako som prežil krásny výlet...začalo to takto...Po obede sme si s otcom Mariánom a Janom začali chystať veci na výlet. Pred kostolom už netrpezlivo čakali chlapci, ktorí sa už od rána na výlet tešili.

Z času na čas navštívia Luník IX novinári, zväčša tí zahraniční. V marci za nami došli slovenskí žurnalisti, aby sa pokúsili opísať súčasnú situáciu na Luníku IX. Ako a či sa im to podarilo, nech posúdia tí, čo tam žijú alebo poznajú situáciu na vlastnej koži.

Možno sa pýtaš, prečo sa volá Medvedia hora, veď v Košiciach nežijú žiadne medvede. Neviem, možno voľakedy dávno, na mieste, kde stojí teraz náš Lunik IX boli husté lesy plné medveďov. Tak, či onak my sme sa zabávali dobre.

V polovici marca sme privítali na našom Luníku provinciálku sestier Saleziánok, sestru Janu Kurkinovú, ktorá tu zažila takmer tri dni.V piatok po svätej omši sa zoznámila aj s dievčenskými stretkáčkami, ktoré sa tešili, že môžu spoznať novú sestru.

"Čo len deti a mladí budú mať stretká? Aj my chceme!" To bol hlas, ktorý inšpiroval ženské pokolenie v našom spoločenstve zorganizovať si párty.Tá sa uskutočnila v nedeľu, zrovna na sviatok MDŽ, v čajovni pastoračného centra.

Aby sme nezabudli, že v marci sa radujú všetci knihovníci, knihomoli a knižničiari pripomenuli nám to naše známe odborníčky z mestskej knižnice. Hneď po svätej omši sme si naše deti usadili v knižnici a vychutnávali sme si zážitok, ktorí nám pripravila pani Karafová a pani Hiriaková.

Je to čas, keď sa roztopí biely sneh a s ním aj nejaké čaro čistoty a krásy. Ešte tu však nie je jar so svojou sviežosťou, a tak sa niekedy pozeráme na okolie reálnejšími očami. Cez nedeľný streetwork sme chceli do tejto sivej reality priniesť radosť, hru a úsmev pre každého bez rozdielu. Lebo skutočný život nemusí byť vždy jednoduchý, ale ľahšie sa žije, keď ho nežiješ sám.

Takto sa začínala duchovná obnova pod zorným uhlom jedného mladého, ktorý sa jej zúčastnil:Niekedy si kladiem otázku: „Aký vlastne som?" A vtedy je ten pravý čas keď viem, že potrebujem obnovu svojho ducha. Je dobré že pri hľadaní lepšieho "Ja" nemusí byť nikto sám.

Na stretko Slnečných víl prišli ďalší hostia. Tentokrát nám priamo z Egypta prišla Haidi, aby nám povedala niečo o svojej krajine, o tom ako sa tam ľudia obliekajú, čo v sebe skrývajú pyramídy a ako bonus napísala mená dievčat v arabčine.

Obliecť sa do kože niekoho iného. Mať pocit, že som na chvíľu víla alebo princezná. Túto zmenu role sme dopriali aj našim dievčenským stretkám počas karnevalu. Proste párty jak má byť. Jedlo, cigánska hudba, kostými a radosť v tvárach detí.

Čo deťom vyčarí úsmev na tvári? alebo čo všetko sa dá použiť na sánkovanie?

Oslavy s don Boscom pokračovali aj na jeho show, ktorú organizovalo už tradične stredisko 3H. Do programu sa zapojili všetky strediská z Košíc, a tak sme spoločne pripravili riadnu oslavu – veď na dvojsté výročie sa aj patrí. Naše deti vystúpili s dvoma veselými pesničkami pod vedením Katky.

Na tento piatok sme sa pripravovali veľmi dlho.Na stretkách sme si rozprávali o don Boscovi zo všetkých strán. V kostole sme sa spolu modlili deviatnik za dar viery pre našich zverencov. Vyrábali sme obetné dary. Nacvičovali scénku, hudobné čísla a to všetko preto, aby sme sme poriadne oslávili nášho don Bosca.

Pred polročnými prázdninami sme zorganizovali florbalový turnaj medzi chlapčenskými stretkami. Chlapci mali možnosť si vyskúšať svoju šikovnosť i tímovu súdržnosť. Všetci chceli vyhrať, ale v športe to tak nefunguje.

Tento rok začína v znamení rozlúčok. Pred pár dňami sme priali šťastnú cestu do Anglicka ďalšej rodinke.

U sestier karmelitánok bolo minulú sobotu nejako rušno. Na tento deň aj na miesto tak ľahko nezabudnú, spojil dvoch ľudí silným putom. Pred plným kostolom ľudí si sľúbili lásku, úctu a vernosť až do konca života.

Od štvrtku večera do sobotného obeda sme mali na luníku návštevu.
Otca provinciála Jozefa Ižolda, sdb a radcu pre misie za slovenskú provinciu Petra Jacka.

Odchádza a neodchádza. Týmito slovami direktor komunity don Peter Bešenyei uviedol ďakovnú nedeľnú sv. omšu za dobrovoľníčku Katku Rečlovú.