V týchto dňoch navštívil Luník IX hlavný radca pre misie don Václav Klement SDB. Tu sa stretol s miestnymi saleziánmi a  so saleziánmi z Bardejova i z Maďarska. S otcom Petrom Bešenyeiom, ktorý bol práve na cestách, sa stretol na ďalší deň v Bratislave.

Vyjadrenie don Václava Klementa k jeho návšteve na Luníku IX prináša nasledujúci článok:

Hlavný radca pre misie má na zozname už aj Luník IX

(Bratislava 25. marca 2009) – Na rýchlej dvojdňovej návšteve Slovenska, konkrétne Košíc a sídliska Luník IX, bol hlavný radca pre misie don Václav Klement.

 

„Bola to bezoddychová návšteva. Lietadlom z Bratislavy do Košíc a naspäť, to bol jediný čas na oddych. Vyspal som sa na posteli Petra Bešenyeia,“ okomentoval svoj pobyt don Klement. Zámerom jeho cesty do Košíc v pondelok 23. marca bolo získať ďalšie materiály pre prípravu Saleziánskeho misijného dňa 2010 (SMD) s témou „Saleziáni dona Bosca kráčajú s Rómami“ a preveriť stav príprav na jesennú medzinárodnú saleziánsku konferenciu o vplyve saleziánskeho preventívneho systému na Rómov, ktorá sa bude konať práve v Košiciach. „Jednu noc som prespal na Luníku IX. Ten istý panelák som navštívil pred vyše dvoma rokmi, zmenilo sa to ku krajšiemu... Slúžil som tam svätú omšu a prešiel som si Luník a videl som, že ako saleziáni tam byť musíme,“ opísal svoje dojmy don Klement. Toto košické sídlisko vníma ako jednu z misijných destinácií, dokonca ju zaradil do hlavného zoznamu požiadaviek na misijný personál.

Tému Rómovia pre Saleziánsky misijný deň 2010 vybral nielen preto, že sám hlavný predstavený saleziánov a jeho rada to majú vo svojom programe na šesťročie 2008-2014, ale aj preto, že od roku 1988, odkedy sa SMD slávi, nikdy nebola téma zameraná na Európu. „A keď teraz začíname Projekt Európa, našli sme túto tému ako veľmi zaujímavú a potrebnú,“ dodal don Klement.

Sprava: Peter Žatkuľák, Václav Klement, Teodor Gavenda, Simon Manjooran

V Košiciach sa stretol so spolubratmi, ktorí pôsobia medzi Rómami na Luníku a na Poštárke v Bardejove. Prítomný bol aj direktor z maďarskej Kazincbarciky don Simon Manjooran, kde sa tiež venujú Rómom. V

pondelok pred cestou do Košíc sa v Bratislave ešte stretol s komunitou a kandidátmi na Mamateyovej, slávil s nimi eucharistiu a povečeral s nimi. V utorok večer po návrate z Košíc poctil zasa večerným slovkom mladých v oratóriu na Miletičke.

prevzaté z http://www.saleziani.sk/hlavny-radca-pre-misie-ma-na-zozname-uz-aj-lunik-ix.html