Trochu sme si mysleli, že po konsekrácii kostola si vydýchneme, ale rozbehnutý vlak sa nedá tak ľahko zastaviť... Skoro každodenné návštevy priateľov, sympatizantov, novinárov, študentov i kadejakých zvedavcov... Robíme to ako službu a animáciu spoločnosti, ale stojí to veľa času a energie... K tomu pravidelné aktivity od rána do večera. Dopoludnia školská katechéza, popoludní rôzne stretká, krúžky, doučovanie, farské aktivity... Cez víkend, v sobotu škola hudby a v nedeľu dopoludnia svätá omša a popoludní oratko. Minulý víkend k tomu ešte pribudli ďalšie dve akcie, animácia misijných dobrovoľníkov vo Vrútkach a zaškoľovanie mladých do používania itinerárov pre prácu v skupinách na Liptove. V týždni bolo ešte animačné stretnutie s novokňazmi košickej arcidiecézy vo farnosti Soľ a stretnutie na arcibiskupskom úrade s novým vikárom pre menšiny. V piatok a sobotu nás okupovali novinári a fotografi Romano nevo l´il. Okrem toho sme tento víkend mali duchovnú obnovu pre mladých z Luníka na Borde. Dnes som absolvoval na biskupskom úrade ďalšie stretnutie, tentoraz pre zodpovedných za pastoráciu Rómov z celého Slovenska a na zajtra  je ohlásené stretnutie s ľuďmi z USS.

K týmto našim činnostiam je potrebné pripočítať ešte búrlivé noci, najmä v tomto týždni medzi 15-tym a 20-tym každého mesiaca, keď namiesto spania počúvate hudbu z ulice alebo od susedov, hulákanie, búchanie delobuchov... Keď sa stiera rozdiel medzi dňom a nocou... Ráno, keď si chcete polhodinku dlhšie pospať, tak vás zobudí ďalšia skupina pod oknami: “Pán farár, nenafúkate nám loptu?“ Nakoľko používané lopty sú najčastejšie z „kontajnermarketu“, chodia ich k nám fúkať niekoľko krát denne, samozrejme, vždy v tom najnevhodnejšom čase.

Nie, nechcem sa sťažovať, veď náš zakladateľ don Bosco nám sľúbil, že si oddýchneme až v nebi; už sa na to aj teším.

Ale ako zodpovedný za celý misijný tím, ktorý žije a pracuje na Luníku IX, považujem za veľmi dôležitú a k prežitiu nutnú aj psychohygienu, aby nám ľudia, ktorí tu s nami zdieľajú každodenný život, nevyhoreli. Preto som pre nich pripravil malé prekvapenie, výlet do Tatier. Ťažko je pozháňať ľudí ochotných prísť do tohto prostredia a ešte ťažšie je ich tu udržať. Preto nesmieme hazardovať s ľudskými zdrojmi a je dôležité vedieť im vytvoriť podmienky, aby vydržali čo najdlhšie. Verím, že každému jednému z nás prospeje odísť aspoň na chvíľu z tohto prostredia, vyvetrať si hlavu... Nepovažujem to za luxus, ale za existenčnú nutnosť k tomu, aby sa tu dalo prežiť a vydržať čo najdlhšie.

Niektorí si myslia, že Cirkev robí pastoráciu Rómov len kvôli peniazom. Ľudia, ktorí to tvrdia, sú buď natoľko zaslepení alebo ohlúpnutí, že nedokážu pravdivo vidieť. Tejto práci sa venujem už tretie desaťročie a nikdy som nedostal ani jeden cent z Euro fondov na naše aktivity. Nikdy by som túto prácu nerobil za žiadne peniaze a bývanie na Luníku IX sa ani vyvážiť žiadnymi peniazmi nedá.