Prihlásiť Zaregistrovať

Prihlásiť

Pre pohodlné komentovanie článkov odporúčame prihlásenie sa:
- prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti:

- prostredníctvom vytvoreného účtu:

Ak ešte nemáte vytvorený účet, môžete tak urobiť po kliknutí na "Zaregistrovať sa!".

MOD_SLOGIN_LINK

Nie je dar ako dar

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

Vytáča ma bohorovný postoj sebavedomých darcov, ktorí prídu na svojich drahých autách a prinesú nepotrebné veci a myslia si, aký humánny čin urobili. To nie je charita. Oni len vyprázdnili svoje napratané skrine, špajze či garáže, doniesli pokrčené a nevypraté šatstvo, nesparované topánky, kolieskové korčule bez koliesok, bicykel bez pedálov, klávesy s chýbajúcimi klávesmi, len preto, aby si opäť mohli uspokojiť svoju nakupovateľskú vášeň. Pozor, to nie je dar!
Ale keď ženička prinesie v taške obnosené ale čisté, voňavé a pekné poukladané šatstvo, s ktorým si dala námahu, tak to darom je.
Je veľký rozdiel, či dostanete dar zo zahraničia alebo od vlastných, aj v tom nás už predbehli... už dávno pochopili, že darom môže byť len to, čo nás niečo stojí. Veci, ktoré darujú, často kúpia - niečoho sa vedome zrieknu. Charita to nie je len zbavenie sa obnoseného, nepotrebného, nemoderného. Nemýľme si chudobných s kontajnerom! Daruj to, čo vieš ešte aj sám využiť, daruj to, čo si aj ty ešte rád oblečieš a nie len to, čo zostalo po mŕtvych, či stálo roky v skrini a nevieš, čo s tým...
Stretol som pred niekoľkými dňami mladého chalana - veľký frajer. Vonku boli mínusové teploty a on chodil len v hrubom vlnenom svetri. Jeho mama mi prezradila, že svoju novú vetrovku daroval nejakému bezdomovcovi. Rodičia mu to vyčítali, ale jeho to rozhodnutie napĺňalo radosťou - hrialo ináč, ako hreje vetrovka.
Solidarita nie je len občasným prejavom štedrosti, ale vyžaduje si novú mentalitu.
Máme za sebou čas Vianoc, ktorý je aj časom benefičných koncertov. Viac ako benefičné by som ich nazval propagačné. Tí veľkí ľudia popozývajú slávnych hostí, ktorí prídu upozorniť na svoju veľkodušnosť tým, že päť minút ukazujú svoj umelecký talent. Hostitelia si po skončení akcie vyzdvihnú na recepcii svoj značkový kabát a odídu do blízkeho hotela na slávnostnú večeru, následne sa vo svojom bavoráku odvezú do svojej stráženej rezidencie. Nie je to smiešne? Aj keď všetkým darujú svoj úsmev, mávanie, prípadne podpis či podajú ruku. Obdarovaní nepotrebujú publicitu, svetlá reflektorov ani prítomnosť kamier, to potrebujú len tí veľkodušní akože „darcovia“.
Pred niekoľkými dňami sme pomohli jednej rodine, hoci sme sa to snažili urobiť diskrétne, bolo z nich cítiť zaskočenie, ostych. Dar nesmie nikdy ponížiť, zahanbiť, vyvyšovať... Veď určite nie je v dnešnom svete IN byť chudobným. Ľahšie sa dáva, ako prijíma.
Pápež František zdôrazňuje, že ak sa moc, luxus a peniaze stanú modlami, požiadavka spravodlivého rozdelenia bohatstva sa stane druhoradou. Je potrebné, aby sa naše svedomie obrátilo a zameralo na spravodlivosť, rovnosť a vzájomné delenie sa. Pápež ešte dodáva, že nedôveruje almužne, ktorá nič nestojí a ktorá nebolí.